Temmuz 25, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

SEC’YE GÖRE Coinbase, YASALARI İHLAL ETTİĞİNİ BİLİYORDU

SEC

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), cuma günü yayımladığı dosyada, Coinbase’in federal menkul kıymetler yasalarının listelemelerine uygulanabileceği olasılığının yıllardır farkında olduğunu söyledi.

Komisyonun kendisine karşı dava açmak için yeterli yargı yetkisine sahip olmadığını savunan Coinbase’e yanıt veren SEC, kayıt dışı menkul kıymet olan en az 13 kripto para birimi listelediği iddiasıyla bir ay önce borsaya dava açmıştı. SEC, cuma günkü dosyada şu ifadeleri kullandı:
“Tecrübeli hukuk danışmanları tarafından yönlendirilen milyarlarca dolarlık bir kuruluş olan Coinbase, davranışının federal menkul kıymetler yasalarını ihlal etme riski taşıdığının farkında olmadığını savunuyor. Ayrıca SEC’in, 2021 yılında Coinbase’in kayıt başvurusunu onaylayarak borsanın ticari faaliyetlerinin yasallığını tescillediğini öne sürüyor.”
Ancak düzenleyici, Coinbase'in bu olaylar öncesinde belirli kripto paraların federal menkul kıymet yasalarının gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını belirlemek için kararlaştırılan ve "ABD Yüksek Mahkemesi tarafından belirlenen yasal çerçeveyi" benimsediğini söylüyor. Ayrıca Coinbase'in kripto ihraççılarını "Menkul kıymetlerle ilişkilendirilen geleneksel ifadelerden kaçınmaları" konusunda açık bir şekilde uyardığını da iddia ediyor.
Coinbase’in kendi halka açık beyanlarında da Coinbase yatırımcılarının listelenen varlıkların menkul kıymet olma ihtimaline karşı uyarıldığı görülüyor.
SEC dosyası şöyle ekliyor: “Bu eylemler, Coinbase’in menkul kıymet yasalarının kendi listelemelerine de uygulanabileceğini bildiğini gösteriyor. Ancak şirket, işleri büyütmek adına bu riski göze almış görünüyor.”
Ayrıca komisyon, kripto borsasının hatalı argümanlar sunduğunu belirtiyor. Coinbase’in sunduğu ilk argüman bir yatırım sözleşmesinin resmi bir sözleşmeyi içermesi gerektiğini savunurken, ikinci argüman yatırım sözleşmelerinin yalnızca ikincil piyasalarda işlem gördüğünde varlık satışı olduğunu savunuyor.
SEC ise Howey Testi’nin resmi bir sözleşmeye ihtiyaç duymadığını ve ikincil piyasalardaki işlemlerin de menkul kıymetler yasalarını ihlal edebileceğini söylüyor. Örnek olarak da LBRY’ye karşı kazandığı son yasal zaferi gösteriyor.
Duruşmanın 13 Temmuz tarihinde New York Güney Mahkemesi’nde gerçekleşmesi planlanıyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video