Temmuz 25, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

SAXO BANK’A “KRIPTO PARALARI ELİNDEN ÇIKAR” TALİMATI

Saxo

Danimarka regülatörü olan DFSA, ülkenin en önemli bankalarından biri olan Saxo Bank’a, kendi varlıklarıyla işlem yapmasının ve elinde kripto para tutmasının kanunlara aykırı olduğunu iletti. Kurum, bankadan elindeki kripto paraları da satması talimatını verdi.

Danimarka’nın finansal regülatörü olan DFSA, ülkenin en büyük bankalarından biri olan Saxo Bank’tan elindeki kripto paraları satmasını istedi. Regülatör kurum yaptığı açıklamada, kripto para tutmanın ve kendi varlıklarıyla işlem yapmanın da regülasyonlara aykırı olduğunu belirtti.
Danimarka Finansal Gözetim otoritesi, Saxo’nun kripto faaliyetlerinin, yasal regülasyonlar kapsamına girmediğini bildirdi. DFSA’e göre Saxo Bank, müşterilerine bir dizi kripto para ürünlerini “trade” etme şansı tanıyor. Bankanın ürünleri arasında ayrıca bazı kripto ETF’leri de bulunuyor. Regülatör kurum bu ürünler vasıtasıyla manipülasyon yapmanın kolaylaştığını belirterek bankadan elindeki kripto paraları satmasını talep ediyor.
Kurumdan konuyla ilgili yapılan duyuruda şu ifadeler de yer aldı:

“Saxo Bank’ın kendi hesabındaki kripto varlıklarla işlem yapması, yasal iş alanının dışına çıkmaktadır. Bu nedenle bankanın kripto varlıklarını elde çıkarması istenmiştir”

Saxo Bank adına konuşan bir sözcü ise bankanın elinde çok sınırlı bir kripto para portföyü bulunduğunu belirtti.
1992’de kurulan banka Danimarka’nın yanı sıra İngiltere’de FCA, Avustralya’da da ASIC kurumlar tarafından regüle ediliyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video