Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

SAM BANKMAN-FRİED HAPSE GİREBİLİR

Sam

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın savunma ekibi, Alameda Research’ün eski CEO’su Caroline Ellison’ın günlüğünü New York Times ile paylaştığını inkar etmiyor. Bu nedenle ABD Adalet Bakanlığı, Bankman-Fried’ın “Tutuksuz yargılanmak üzere gözaltına alınması gerektiğini” söylüyor.

Bakanlığa ait dosya, Bankman-Fried’ın günlüğü paylaşırken “Adil bir yorumda bulunma” sınırını aştığını savunuyor.
Dosyada, “Kayıtlar, sanığın basınla konuşmaya yönelik anayasal hakkını iyi niyetli bir şekilde kullanmanın ötesine geçtiğini ortaya koyuyor. Bir duruşma tanığını uygunsuz bir şekilde itibarsızlaştırmak ve jürileri manipüle etmek için gizli adımlar atılıyor” ifadeleri yer alıyor.
DOJ, geçtiğimiz cuma günü hazırlanan dava dosyasında Bankman-Fried’ın savunmasına göre Super Bowl’u izlemek için sanal özel ağ (VPN) kullanmasının aslında FTX.US’nin genel danışmanı Ryne Miller’a ulaşmak için olduğunu iddia ediyor.
Bankman-Fried’ın avukatları, bakanlığın iddialarına hükümetin FTX’in kurucusunu itibarsızlaştırmak için olayları “Yanlış nitelendirdiğini” söyleyerek yanıt veriyor.
Ekip, eski CEO’nun yalnızca basına karşı itibarını korumak amacıyla böyle bir davranışta bulunduğunu ve Miller’la iletişime geçmediğini savunuyor.
Bu savunmaya karşı oluşturulan dava dosyasında ise DOJ, olayları yanlış nitelendirenin kendileri olduğunu belirtiyor.
DOJ’a göre Bankman-Fried, iletişime geçmek için sohbet grubu kurup mesajları bir hafta sonra silinmesi için ayarlıyor.
Bakanlığa ait dosya, Bankman-Fried'ın belgeleri haber kaynağıyla paylaşmadan önce New York Times'a Ellison'ın günlüğü hakkında bilgi vermiş olabileceğini söyleyecek kadar ileri gidiyor.
Dosya şu ifadelere yer veriyor: “Sanığın Ellison’la ilgili olayların ilk kaynağı olup olmadığına bakılmaksızın, sanığın da kabul ettiği bu suçla alakalı açık olan şudur: Sanığın bu bilgileri basınla açıkça paylaşmasındaki amaç, tanıklık edeceğini bildiği kişiyi sindirmek, taciz etmek ve utandırmaktır. Ayrıca jüri üyelerinde ve medyada potansiyel bir önyargı oluşturmak, tanığa karşı bakış açısını değiştirmek amaçlanmıştır.”
“Sanığın bu davada tanık olmayan ve buradaki herhangi bir konuyla ilgisi olmayan John Ray III ile iletişime geçmeye çalışması da oldukça dikkat çekicidir. Bu, sanığın olayları kendi eylemlerinden saptırmaya çalışması olarak görülebilir.”
Davayı denetleyen New York Güney Bölgesi yargıcı Lewis Kaplan, dosyaları tartışmak için başka bir duruşma planlayabilir.
Eski bir federal savcı ve Brown White & Osborn’un kurucu ortağı Kenneth White, CoinDesk’le olan görüşmesinde DOJ’un hakimi Bankman-Fried’ın toplum için de bir tehlike olduğuna ikna etmesi gerektiğini söylemişti. Bir tanığı taciz etmek veya sindirmek de bu endişenin bir alt kümesi olarak karşımıza çıkıyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video