Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

PEPECOIN, 15 MİLYON DOLARLIK PEPE ÇALINDIĞINI BİLDİRDİ

PEPE

Pepe coin ekibinde yer alan bazı kötü niyetli geliştiriciler, geçtiğimiz hafta token’ın multisig cüzdanından şüphe uyandırıcı transferler gerçekleştirdi. Bir ekip üyesinin Twitter’da (X) yaptığı paylaşıma göre, mevzubahis geliştiriciler milyonlarca dolar değerinde pepecoin (PEPE) çaldı.

Şu anda projeyi yöneten geliştirici, yaptığı paylaşımda “$PEPE, kuruluşundan bu yana büyük egolar ve açgözlülük tarafından kontrol edilen kötü aktörler yüzünden sıkıntılar yaşadı. Tartışmalar arttıkça $PEPE’nin geliştirilmesinde yer alan ekibin çoğu projeden uzaklaşmaya başladı” dedi.

Yaklaşık 15 milyon dolar değerindeki 16 trilyondan fazla Pepe token’ın dolandırıcılar tarafından yasa dışı bir şekilde OKX, Binance, Kucoin ve Bybit’e aktarılıp satılması, token’ların yüzde 20’lik bir düşüş görmesine sebep oldu.
On-chain sleuth’lar, olay yaşanmadan hemen önce bir geliştiriciye ait cüzdanın bu ilginç işlemleri onaylamasına dikkat çekmişti. Normal şartlarda işlemlerin onaylanması için sekiz cüzdandan beşinin imzası gerekirken bu oran sekizde ikiye düşmüştü.
İlginç olan, toplam 420 trilyon arzın 26 trilyonuna sahip cüzdanın ilk kez aktarım yapmasıydı.
Şu anda ise projenin yönetiminde yer alan üyeler, X paylaşımlarında özür dileyerek önümüzdeki aylarda projenin tamamen merkeziyetsiz hale gelmesine yönelik çalışacaklarını belirtiyor. Paylaşımlardan birine göre, multisig token’ların geri kalanının yakılması (Piyasadan tamamen kaldırılması) planlanıyor.
PEPE, bir süredir düşüş eğilimi gösteren kripto piyasasına rağmen 2023’ün en büyük başarı hikayelerinden biriydi. Mayıs ayının ortalarında 1,8 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan token’lar, işlem hacmine göre Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu’yu (SHIB) geride bırakmıştı.

Uyarı Zilleri

Bununla birlikte analistler, pepecoin yatırımcılarının faaliyetlerinin yanı sıra perakende trader’ların yokluğu konusunda defalarca uyarmıştı. Buradaki en büyük risk, çok fazla token’ın çok az yatırımcı tarafından sahiplenilmesiydi.
SingularityDAO’nun kıdemli borsa uzmanı Rafe Tariq, haziran ayında yaptığı paylaşımda “Sınırlı miktardaki likidite, çok fazla kişiyle sandalye kapmaca oynamaya benziyor. Yatırımcılar büyük kârlar elde etme umuduyla cezbediliyor, ancak gerçek şu ki, yatırımcıların oldukça küçük bir kısmı kâr edecek, geri kalanlar ise mahvolacak” ifadelerini kullanmıştı.
Daha önce SingularityDAO, “Balinalar” olarak bilinen yatırımcıların PEPE varlıklarının yaklaşık yüzde 25’ine, diğer yatırımcıların ise dolaşımdaki arzın yüzde 46’sına sahip olduğunu bildirmişti.

KAYNAK

Twitter
Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video