Temmuz 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

NVIDIA, DEV BİR CEZAYLA KARŞI KARŞIYA

karşı

Nvidia, yatırımcıları yanlış yönlendirdiği ve gerekli bilgileri vermediği iddiasıyla açılan soruşturma sonrasında büyük bir ceza ile karşı karşıya kaldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto piyasasının satışlarını nasıl etkilediği konusunda yatırımcıları kasten yanılttığı sebebiyle açılan incelemede Nvidia ile anlaşmaya vardı ve şirketi 5,5 milyon dolar para cezasına çarptırdı.
SEC, 2018 mali yılı boyunca arka arkaya birden fazla çeyrekte Nvidia'nın gelir ve GPU satışlarındaki kayda değer artışın oyun oynamaktan ziyade kripto madenciliğine artan ilgi ve talepten kaynaklandığını açıklamadığını belirtti. Hatta SEC, firmanın kripto madenciliği gelirini oyun finansmanı altında kaydettiğini söylüyor. Bu nedenle yatırımcılar, Nvidia'nın finansal performansının istikrarlı oyun sektöründen ziyade değişken bir işten kaynaklandığının farkında değillerdi.
The Verge, kripto piyasası 2018'in sonlarında çöktüğünde, Nvidia'nın üç aylık satış tahminlerini 500 milyon dolar düşürdüğünü ve bunun hissedarlar üzerinde açıkça olumsuz bir etkisi olduğunu ve onlardan bir dava açılmasına neden olduğunu belirtiyor. Nvidia, SEC'in bulgusunu kabul veya reddetmedi, ancak 5,5 milyon dolarlık cezayı ödeyecek.
SEC şunları vurguladı: “NVIDIA'nın bilgileri ifşa etmemiş olması, yatırımcıları şirketin işini önemli bir pazarda değerlendirmek için kritik bilgilerden mahrum etti. Gelişmekte olan teknolojiyi içeren fırsatları takip edenler de dahil olmak üzere tüm ihraççılar, açıklamalarının zamanında, eksiksiz ve doğru olmasını sağlamalıdır.
Kripto madenciliğine yönelik değişken talep ve ilgi, donanım sıkıntısı ve artan maliyetler de dahil olmak üzere GPU pazarında sürekli ve olumsuz dalgalanmalara yol açıyor. Bu alanda tüketiciler için istikrar sağlanması, son birkaç yıldır sürekli değişmesinden dolayı yakalanamayan bir hedef haline geldi.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video