Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

KRIPTO PARALARA AVRUPA DARBESİ

Avrupa

Avrupa Parlamentosu, Avrupa ve üye devletlerinin tüketicileri ve hizmet sağlayıcıları korumayı amaçlayan yeni kripto düzenlemeleri üzerinde geçici olarak anlaştıklarını duyurdu.

"MiCA" (kripto varlıklarındaki piyasalar) olarak adlandırılan, dolandırıcılık, suç faaliyeti, iklim etkisi ve daha fazlası gibi şeylere karşı koruma sağlamak için tasarlandı.
Almanya milletvekili Stefan Berger yaptığı açıklamada, "Kripto dünyasının Vahşi Batısında, MiCA küresel bir standart belirleyici olacak" dedi. "MiCA uyumlu bir pazar sağlayacak, kripto varlık ihraççıları için yasal kesinlik sağlayacak, hizmet sağlayıcılar için eşit bir oyun alanı garanti edecek ve tüketici koruması için yüksek standartlar sağlayacaktır.”

Kripto paralara Avrupa darbesi

Halka açık kripto tekliflerini düzenleyerek piyasa entegrasyonunu korumak için yeni bir yasal çerçeve tasarlandı. Kilit bir hüküm, kara para aklama endişelerini gidermek için Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) tarafından yönetilen bir kamu kaydı. Büyük kripto varlık servis sağlayıcısı (CASP'ler) ayrıca enerji tüketimini ifşa etmek ve çevresel ve iklim etkisi verilerini ulusal makamlarına beyan etmek zorunda kalacak ve bu da ESMA'yı bilgilendirecek.
Yasa, Bitcoin ve Ether gibi kripto para birimlerini kapsıyor, ancak "sinema biletleri, giyim markalarından dijital koleksiyonlar veya bilgisayar oyunlarındaki oyun içi öğeler" dahil NFT'ler (karşılıksız tokenler) muaf tutulacak. Ancak, bunlar daha sonra kurallara göre MiCA'ya tabi finansal araçlar veya kripto varlıkları olarak yeniden sınıflandırılabilir.
Bloomberg'e göre, CASP'lerin AB'de bulunmasının gerekip gerekmediği gibi önemli ayrıntılar hala tartışılıyor. İlk olarak 2020'de önerilen taslağın önceki versiyonu, Bitcoin ve enerji yoğun madencilik süreçleri kullanan diğer kripto para birimlerini yasaklamak için bir hüküm içeriyordu. Ancak, bunlar daha sonra endüstri şikayetlerinin ardından kaldırıldı.
ABD ise henüz kripto konusunda kendi kurallarını uygulamadı, ancak ABD senatörleri kısa süre önce tam da bunu yapmak için tasarlanmış iki taraflı bir yasa tasarısı sundu.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video