Nisan 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

KRIPTO PARA PİYASASINDA ‘FED’ HAREKETİ

Fed

Yatırımcıların gözü kulağı ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararındaydı. Peki son dönemde sert yükseliş gösteren kripto para piyasası Fed’in faiz kararına nasıl tepki verdi? İşte detaylar…

Kripto para birimleri geçtiğimiz haftalarda ABD’de banka iflasları sonrasında yatırımcı pozisyonlarının değişmesi ile birlikte hareketli bir seyre yönelmişti.
ABD’de bankaların hazine tahvili ve bonolarını zararına satması ve mevduat sahiplerinin paralarını çekmek istemesi ile birlikte likidite sıkışıklığı yaşanmış, bankalar riski iyi yönetemediğinden dolayı iflas kaçınılmaz olmuştu.

BANKA İFLASLARI YATIRIMCI POZİSYONUNU DEĞİŞTİRDİ

ABD’de batan 3 banka arasında en büyüğü Silikon Vadisi Bankası’ydı. 2008 finansal krizinden bu yana görülen en büyük iflas olan hadise ile birlikte yatırımcılar güvenli liman olarak görülen altına ve diğer yatırım araçlarına yöneldi.

KRİPTO PARALARA YÖNELİM ARTTI

Tahvil piyasasında getirilerin düşmesi ile birlikte kripto paralara yönelim arttı. Bitcoin geçtiğimiz hafta 27 bin doları aştıktan sonra pazar günü 28 bin dolar seviyesine kadar yükseliş gösterdi.

KRİPTO PİYASASINDA GÖZLER FED FAİZ KARARINDAYDI

Banka iflasları sonrası kripto para piyasasında gözler ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararındaydı. Fed sürpriz yapmayarak beklentiler dahilinde politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5 seviyesine çıkardı. Peki kritik gelişme sonrası piyasalarda son durum ne?

BITCOIN YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Kritik gelişme öncesinde 28 bin 396 dolar seviyesinde hareket eden lider kripto para birimi Bitcoin, yükselişini sürdürerek 28 bin 457 dolar seviyesine ulaştı. Bitcoin dün en yüksek 28 bin 868 dolara ulaşarak 9 ayın zirvesini test etmişti.

ETHEREUM’DA SON DURUM NE?

Bitcoin’in ardından en yüksek hacimli ikinci dijital varlık olan Ethereum fiyatı ise karar öncesi 1783 dolar civarında bulunuyordu. Ethereum şu dakikalarda 1781 dolardan işlem görüyor. Ethereum yüzde 1 civarında düşüşle hareket ediyor.

KRİPTO PARALARIN TOPLAM PİYASA DEĞERİ 1.15 TRİLYON DOLARDA

Dijital varlıkların toplam sermaye değeri ise 1 trilyon dolar seviyesinin üzerinde bulunuyor. Toplam piyasa değeri şu dakikalarda 1 trilyon 155 milyar dolar düzeyinde.

KAYNAK

Twitter

InstagramKRIPT

OKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video