Aralık 10, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

KRIPTO PARA KURU NEYE GÖRE YÜKSELİR?

kur

Kripto para piyasası birçok kişinin para kazanmak için girdiği bir sektördür. Kripto kurlarının dengesizliği ve değişkenliği dolayısıyla yatırımlar ve kripto alım satımı çok popüler hâle geldi. Kripto fiyatları günlük olarak değiştiğinden olabilecek en kısa sürede farklı alım satım stratejileri uygulayan insanlara para kazanma fırsatı verdiği için ve uzun vadede de gelecek vadeden varlıklara yatırım yapıp fiyatlarının artması beklenebileceğinden popüler bir alandır.

Kripto para borsası canlı döngüler şeklinde var olur, ve bu şekilde de boğa ve ayı gibi trendler yaratır ve sürekli aşağı veya yukarı yönde hareket eder. 2022’nin ilkbaharında piyasa çökmeye başladı ve o yıl “kripto kışı” dönemi olmuş oldu. Şimdi, ayı piyasasının bazı karakteristik özellikleri şunlardır:

 • Kriptodan yüksek miktarda fonların çıkış yapması;
  Kripto paralara olan talebin azalması;
  Fiyatların düşmesi;
  Karamsar yatırımcı beklentileri.

Birçok insan “Kripto tekrar çıkacak mı?” diye düşünüyor. Cevap ise “Evet”. Boğa trendi her zaman ayı trendi sonrasında gelecektir. Sürekli de kripto piyasasında spekülatif alım satımlar, yeni projelerin çıkışı, talepte yükseliş ve fiyat çıkmalarıyla başlar.

Yükselecek Kripto Paralar Nasıl Bulunur?

Kripto para piyasasını iten ana faktör arz ve talep ilişkisidir. Bu da geleneksel piyasalar için geçerli olan ekonomi kanunlarının kripto piyasası için de geçerli olduğu anlamına gelir. Kriptoların fiyatı coin’lerin aşırı alımı sırasında yükselir ve arz talepten yüksek olduğu zaman ise düşer.

Kısacası, bir kripto paranın işlevselliği ve değerli bir teknolojisi bulunuyorsa insanlar almak isteyecek, bu da talebi yükseltecektir. Bu yüzden yatırımcıların inandığı bir proje bulduğunuza sizi en çok inandırması gereken şey yatırımcıların coin’leri elinde tutması da denilebilir. Elinde coin tutan ve satmayan insanlar sınırlı bir arz yaratır. Yani talep arzı aştığı zaman da fiyat bu şekilde yükselmiş olur.

Bu duruma şu etmenler etki eder:
 • Medya ve haberler;
  Piyasada rekabet;
  Her coin’e özel teknolojiler ve amaçları;
  Yatırımcıların duyguları.

Bazen kurları yükseltmek adına yatırımcılar kripto para alımı geniş çapta gerçekleştirir ve yapay bir talep yaratır. Buna piyasada “Pump” yapmak denir. Tam tersi olarak da yatırımcılar yüksek miktarda satış gerçekleştirdiği zaman buna “Dump” yapmak denir ve varlığa olan talebi, bu şekilde de fiyatı düşürürler.

Kripto hakkında daha fazlasını öğrenmek için, kripto para platformu WhiteBIT’in bloguna bir göz atın.

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video