Temmuz 19, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

İRAN’DAN KRIPTO PARA MADENCİLİĞİNE İZİN ÇIKTI

maden
İran, kripto para madenciliğine kısmi izin verdi. Apple’ın kurucularından olan Steve Wozniak, Bitcoin’in 100 bin dolara yükseleceği tahmininde bulundu. Bitcoin’in enflasyon anlamında Amerikan dolarından daha iyi bir durumda olduğu açıklandı.
Ülke çapında yaşanan ve büyük şehirleri de vuran elektrik kesintileri sebebiyle İran’da kripto para madenciliği Mayıs 2021’de yasaklandı. İran, yasağı bu ay kaldırdı.

İRAN’IN KRIPTO MADENCİLİK KANUNU

İran, ülkesinde yaşanan ve uzun süren elektrik kesintilerinden dolayı yasadışı kripto para madenciliğini suçladı. Yapılan düzenlemeler ve kripto madenciliği kanunları ile, yaşanan elektrik kesintilerinin önüne geçilmesi amaçlandı.
İran, kripto madencilerinden yenilenebilir enerji kullanmalarını talep etti. Kripto para madenciliği yapmak isteyenler, birçok kurala tabi olan bir ruhsat almak zorunda. Bu ruhsatı almanın kolay olmadığı ve her isteyene verilmeyeceği ifade edildi.

MADENCİLERE ZAMLI FATURA

İran, ruhsat sahibi kripto madencilerinin elektrik faturasını zamlı ödeyeceğini açıkladı. Kripto madencilerin, normal vatandaşa göre daha çok elektrik tükettiğini söyleyen İran yetkilileri, yapılan kanun düzenlemesi ile kripto madencilerine bu gerekçeyle daha pahalı elektrik faturası kesileceğini belirtti.

UZUN VADEDE OLUMLU YAKLAŞIM

İran, yapılan kanun düzenlemesi ile uzun vadede kripto madenciliğe birçok kolaylık getirmeyi hedefledi. Şimdilik kanun düzenlemesi kısıtlamaları beraberinde getirse de, madenciler ürettikleri kripto paraları İran Merkez Bankası’na satabilecek. 
Ayrıca kripto madencilerin elektrik faturası yükünü hafifletmek ve kripto madenlerine yetecek kadar elektrik tedarik edebilmek için, 10 bin megavatlık yenilenebilir enerji üretimi yapılması hedeflendi. Bu proje hayata geçtiğinde, hem İran’ın elektrik sorunlarının çözüleceğinin hem de kripto madencilere ucuz elektrik sağlanabileceğinin altı çizildi.

STEVE WOZNIAK: BITCOIN 100 BİN DOLARA ÇIKABİLİR

Apple’ın kurucularından olan ve şirketin ilk projelerindeki katkısıyla teknoloji ve iş dünyasında saygınlığı bulunan Steve Wozniak, katıldığı podcast’te Bitcoin’i yorumladı.
Steve-o podcast’ine katılan Steve Wozniak, öncelikle NFT ile birçok kişinin dolandırıldığını söyledi. Kendisinin borsa takibi yapmadığını ve inişli-çıkışlı hisse senedi takibinin kendisi için çok hareketli olduğunu söyledi.
Steve Wozniak, Bitcoin sorusuna şöyle yanıt verdi: “Bitcoin piyasası büyük ve istikrarlı. Diğer kripto paralar gibi değil. Hatta ben bile Bitcoin aldım. Bana güven veriyor. Gelecekte 100 bin doların üzerine çıkacağını hissediyorum. Tahminim tamamen içime doğan hislerle alakalı.” 

BITCOIN’IN ENFLASYONU DÜŞÜK

Kripto piyasası üzerinde uzmanlaşmış Finbold’un paylaştığı verilere göre, Bitcoin’in enflasyon oranı, Amerikan Doları’ndan 5 kat daha düşük.
Amerikan Doları, yüzde 7,9 ile son 40 yılın en yüksek enflasyon seviyesine ulaştı. Bitcoin’in enflasyon oranı ise yüzde 1,8. 

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video