Temmuz 25, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para Web3

INTERNET COMPUTER, TÜRKİYE’DE ICP.Hub KURUYOR

Internet

Internet Computer, blok zinciri teknolojisinin yeni nesil platformlarından biri olarak önemli bir yer ediniyor. Blok zinciri ve akıllı sözleşmeler üzerine inşa edilmiş olan bu platform, merkeziyetsiz uygulamaların ve web sitelerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla geliştirildi. Tüm dünyada giderek daha da ilgi gören Internet Computer (ICP), Türkiye’de de önemli bir adım atıyor ve ICP.Hub Türkiye’yi hayata geçiriyor. Peki, bu merkezin ülkemiz için önemi ne ve nasıl bir rol üstlenecek? Detaylara birlikte göz atalım.

ICP merkezleri (ICP Hub olarak isimlendiriliyorlar), ICP’nin global bilinirliğini artırmak için kurulan merkezler. Bu Hub'lar, ICP ile ilgili geliştirme, iş birliği, eğitim ve Web3 girişimlerine destek gibi alanlarda ekosistemi büyütüyorlar. Bugüne kadar Hindistan, Latin Amerika, İtalya, Endonezya, Tayland, Kuzey Amerika ve Doğu Afrika gibi ülke ve bölgelerde ICP Hub’ları kurulmuş durumda. Şimdi ise sıra Türkiye’de! Böylece Temmuz 2023’ün bu son günlerinden itibaren Türkiye Web3 ekosistemine gelen büyük yatırımlardan birini görmüş olacağız. 
ICP, bu Hub’ı Türkiye’de Patika.dev ve Patika.dev’in uluslararası yayına aldığı markası Rise In ile iş birliği yaparak yerli topluluklarla ortaklıklara ne kadar önem verdiğini de göstermiş oldu. ICP.Hub Türkiye, daha pek çok yerli Web3 topluluğu, kanaat lideri, eğitimci, kurum, iş yerleri, girişim ekosistemindeki oyuncular ve VC’lerle çalışma konusunda kararlı ve istekli.

Peki ICP.Hub’ın ülkemize sunmayı planladığı katkılar neler?

Ücretsiz eğitim fırsatları: Geliştiriciler ve Web3 meraklıları, kendilerini geliştirmek için ücretsiz eğitim kaynakları ve bootcamp’leri bu merkezde bulabilecekler. Örneğin, şu an eğitim süreci devam eden ve Türkiye’de kadın yazılımcılara yönelik en büyük Web3 yazılım bootcamp’lerinden olan ICP Rust Bootcamp bunların sadece başlangıcı.
Hibe destekleri: ICP’yi Türkiye’de büyütmeye katkı sunacak topluluk odaklı projeler ve aynı zamanda yazılım ekiplerinin ICP üzerinde geliştireceği ürünler ve girişimler, hibe desteklerine başvurabilecek. ICP’nin globalde hibe desteklerine 200 milyon dolar ayırdığını düşünürsek, Türkiye’nin burada alabileceği payın büyük olması için çok çalışmamız gerekecek.
Etkinlikler: Hem teknik hem de sektör ve girişimcilik anlamında bolca etkinlik ekosistemi bekliyor. Bu etkinliklerin ilki, ICP.Hub Türkiye Açılış Etkinliği ve yakında gerçekleşecek Istanbul Blockchain Haftası’nda yer alacak. Etkinliğe davet almak ve gelişmelerden haberdar olmak için Twitter ve Telegram kanallarını takip edebilirsiniz.
ICP ve Web3 dünyasıyla ilgili içerikler, haberler, kaynaklar: ICP.Hub Türkiye, paylaşacağı Türkçe kaynaklarla hem Web3 okuryazarlığının hem de ICP teknolojisine dair bilgilenmenin artmasını sağlayacak.
Girişimcilere destek: Son olarak, Web3 alanında kendi ürününü geliştirmek ve girişimini kurmak isteyen fakat bu konuda eğitim ve yatırım gibi desteklere ihtiyaç duyan profesyonel ve yazılımcılara destek sunacak programlar yakında.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video