Kasım 30, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Kripto Para NFT Piyasa Web3

HAFTAYA BAKIŞ: CAROLİNE ELLİSON MAHKEMEYE ÇIKTI

Caroline

Caroline Ellison, sadece Alameda’nın CEO’sundan da öte SBF’nin bir dönem sevgilisi de olduğu için oldukça önemli bir kişilik. Artık yalan söylemek zorunda kalmadığı için rahatladığını söyleyen Caroline, duygusal bir mahkeme süreci geçirdi. İfadelerine bakıldığında, SBF’nin Caroline’i manipüle ettiği bir nevi kukla olarak kullandığı görülüyor. Caroline’in kendi başına bu operasyonun bir parçasını yönetecek biri olmadığına yönelik bir görünüm mevcut.

Caroline, SBF’nin notlarında FTX’in batma sürecinde CZ’yi sorumlu tuttuğunu, CoinDesk’e sızdırılan belgeleri CZ’nin servis ettiğine inandığını belirtti. Zaten regülatörler üzerinden CZ’nin cezalandırılması, SBF için bir nevi takıntı haline gelmiş. Binance’in ABD’de karşı karşıya kaldığı davaların temeli oluşturulurken SBF’nin yardımcı olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil artık. Batış sürecinde borsayı kurtarmak için Justin Sun ve Huobi’den yardım gözleyen SBF, Sun’ın CZ’ye yakın olması nedeniyle bir darbe daha almış.

FTX’in Çin’de para aklama şüphesiyle dondurulan 1 milyar dolarını kurtarmak için Taylandlı hayat kadınlarına ait kripto para hesaplarının kamuflaj olarak kullanıldığını, sonuç alınamayınca yetkililere 150 milyon dolar rüşvet verildiği de Caroline tarafından doğrulandı.

Genesis’in trade departmanının başındaki Matt Ballensweig, Alameda’nın bilançosunu incelemek istediğinde, SBF bilançonun manipüle edilmesini, Matt’e güvenmediğini belirtmiş. Caroline 7 farklı bilanço teklifiyle SBF’ye gelince, FTX’e olan 9.9 milyar dolarlık kredi borcunu gizleyen bilançonun verilmesine karar verilmiş.

Ayrıca Gary Wang, şirketin sigorta fonundaki risk algoritmasını manipüle etmek için şirket varlıklarının yüksek gösterildiğini açıkladı. Yazılan kod sayesinde, varlıklar yerine borsanın hacmi gibi çok daha yüksek bir değerin yazılarak risk değeri düşük tutulmuş.

FTX’in likidite krizinden kurtardığı BlockFi CEO Zac Prince de duruşmaya katıldı. FTX’e verilen kredi karşılığında borsanın GBTC ve Robinhood varlıklarını teminat gösterdiğini, BlockFi’nin de borsada 1.1 milyar dolar tuttuğunu belirtip, kredi ödemesini talep ettiğini ancak alamadığını kendilerinin de kandırıldığını belirtti.

Terra Luna-SEC

Hazır FTX ile başlamışken likidite kriziyle devam edelim. Terra Luna, davadaki savunmasını, kodların hatalı olmadığı Citadel Securities gibi şirketlerin manipülasyonu nedeniyle sistemin çöktüğü üzerine kurdu. Citadel’den belgeler talep edildi ve savunma için elzem olduğu söylendi.

Savunmada Citadel’in kurucusu Ken Griffin’in Discord kanalında UST’yi shortlamak ile ilgili konuşmalarına ve Citadel’in manipülasyonunu açıklayan bir tweet’e yer verildi. Tweet’e göre,

 

 • Citadel 100k BTC borç alıyor
 • 25k BTC, UST’ye çevriliyor
 • Geri kalan 75k BTC agresif şekilde satılarak BTC fiyatı düşürülüyor
 • BTC 30k USD seviyesine geldiğinde alınan UST satılmaya başlıyor
 • UST dengesini korumak için Do Kwon 25k BTC’yi satmak zorunda kalıyor
 • BTC daha çok düşüyor ve short işlemden Citadel para kazanıyor

 

Bir trader tarafından atılan bu tweet ne derece ciddiye alınır, orası soru işareti. Citadel suçlamaları reddederek, zaten dava için birçok belgeyi paylaştığını belirtti.

 

SEC İtiraz Etmedi

Grayscale şirketinin GBTC ürününe spot ETF onayı vermeyen SEC, Grayscale tarafından dava edilmiş, mahkeme ret gerekçesini yeterli bulmamıştıSEC karara itiraz etmeyeceğini açıkladı. Bu GBTC başvurusunun onaylanacağı anlamına gelmiyor ama mevcut reddetme mekanizmasını savunacak güçlü bir argümanları olmadığını gösteriyor. Yani yeni bir gerekçe üzerinde çalıştıkları ya da kabul edecekleri yönünde yorumlanabilir.

Sony Blockchain

Teknoloji devi Sony, gelişmelerden geri kalmamak için hem Playstation hem de Sony Music alanında blok zinciri teknolojileriyle ilgili patentler ve telif hakları üzerinde çalışarak altyapı kurmaya başlamıştı. Geçtiğimiz hafta Startale Labs ile kurulan ortaklık sonucunda %90’ı Sony’e ait olmak üzere yeni bir blok zinciri ağı kurma kararı alındı. Ağın ana görevi, Sony için Web3 çözümleri üretmek olacak.

Regülasyon

Kanada, stabil paraları regüle ediyor. Stabil paraların menkul kıymet statüsü taşıma ihtimallerinin olduğu, bu nedenle hem saklama servislerinin hem de rezervlerin sürekli denetlenmesine yönelik karar alındı. Bu standartları sağlamayan stabil paralar, borsada işleme açılamayacak.

İngiltere’deki yeni regülasyonlara uyum sağlamak için yerel şirket Rebuilding Society ile işbirliğine giden Binance’e regülatörden engel geldi. İngiltere’de kayıtlı olmayan bir şirketle bu tür bir işbirliğinin yapılamayacağı Rebuilding Society’e iletildi. İngiltere’de Arap saçına dönen regülasyonlar birçok borsanın ülkede hizmet vermeyi durdurmasına yol açmıştı. Binance bir ara yol bulmuş gibiydi, ancak öyle gözüküyor ki yeni bir yol bulmaya ihtiyaçları var.

AB’nin regülasyon netliği sayesinde yatırımcılardan talep gördüğünü birçok örnekte gördük. Geçtiğimiz hafta, Kraken borsası Hollanda merkezli Coin Meester B.V. borsasını satın alacağını açıklayarak AB’ye yatırımların sürdüğünü göstermiş oldu.

 

Hack’ler

 • HTX (Huobi) hacker’ı, çaldığı 5000 ETH’yi iade etti. Hacker’a 250 ETH ödül verildiği ve bu sayede anlaşma sağlandığı belirtildi.
 • Avalanche ağındaki Platypus ikinci kez hack’lendi. Şubatta 8.5 milyon dolar hack’lenen platform, geçen hafta 2.5 milyon dolar daha kaybetti.
 • Avalanche ağının kısa sürede gözdesi haline gelen Star Arena, 2.9 milyon dolar hack’lendikten sonra bazı yatırımcıların zararı karşılayacağını ve mağdurlara ödeme yapılacağını açıkladı. Platform faal kalmaya devam edecek.

 

Uranyum Tokenizasyonu

MakerDAO’da görüşülen yeni öneri, uranyum madeninin tokenizasyonunu içeriyor. 1 token = 1 pound uranyum (0.45kg) şeklinde bir dengelemeyle borsadakine benzer bir varlık sınıfının yaratılması son derece sofistike olur. Teklif onaylanırsa, Kanadalı madencilik şirketi Madison Metals madenin transferini de sağlamayı üstleniyor. 20k token ve üzerine sahip kullanıcılar, gerekli lisansları sağlamaları halinde fiziki olarak uranyumu teslim alabilecekler. Bu servis, insanların uranyum almalarından çok ürünün yasallığı için önemli.

Tokenizasyon sonrasında DAI rezervlerinin ETH ve USDC gibi varlıkların dışında bir de uranyum ile desteklenmesi konusu da tartışılıyor. MakerDAO, RWA adını verdiği gerçek varlıkların tokenizasyonuyla birçok ilki başardı. Uranyum da bu girişimlerden biri olabilir. Bu tür hamleler kripto sektörünün kabuğundan çıkarak genişlemesini sağlıyor. Böylelikle yeni kullanıcılar ve büyüyecek yeni alanlarla sektör besleniyor.

 

DeFi Gelişmeleri

 • Lido’nun validatörlerinden 20 tanesi, slashing cezasına tabii tutuldu. Cezaların Lido tarafından ödeneceği, stETH sahiplerinin mağdur olmayacağı açıklandı.
 • Arbitrum’un duyurduğu 50 milyon ARB değerindeki teşvik fonuna yapılan başvurular değerlendirildi. 29 projeye dağıtılan bütçeden en büyük payı 12 milyon token’la GMX almayı başardı.
 • Lido, ARB teşviği için düşünülen büyük adaylardan birisiydi. Ancak topluluk net bir karar alamadı. Birçok kişi Lido’nun Ethereum’u merkezileştirmesi nedeniyle muhalif tutum takındı.
 • Polygon kurucularından Sandeep Nailwal, Apecoin formuna bir öneriyle gelerek, Polygon’un altyapısıyla ve desteğiyle Apechain’in kurulmasını teklif etti. Özellikle Solana’daki Sage Labs’ın tek başına Polygon ağından daha çok işlem gerçekleştirmesi, Polygon’u güçlü bir oyun partneri bulmaya yönlendirmiş gibi duruyor.

 

The Quiet Maid

 NFT satışıyla fonlanan The Quiet Maid filmi, bu satışlardan toplamda 750.000 dolar toplamayı başardı. İlk kez bir Avrupa merkezli film NFT ile fonlanmış oldu. Film yapmak için bütçe toplamak hiç kolay bir iş değil. NFT alanına daha çok film yapımcısının gelmesi beklenebilir. Bu tür girişimlerin yapılması için hazırlanan altyapıların ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Açıkça bir menkul kıymet olan bu NFT’ler AB’nin regülasyon altyapısı olmasaydı belki de yapılamayacaktı. Özel sektörün girişimleri, AB’yi kripto para konusunda giderek daha önemli bir hub haline getiriyor.

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video