Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para NFT

HAFTAYA BAKIŞ: ARDI ARDINA KAYIPLAR

hafta

Son zamanların en yoğun gündemlerinden birini geçtiğimiz hafta geride bıraktık. Hemen hemen her konudaki gelişmeler son derece ilgi çekici. Hack haberleriyle son derece pozitif adaptasyon haberlerinin harmanlandığı bir bülten hazırladım. Keyifli okumalar.

Satış Baskısı

Her zamanki gibi likidite krizindeki gelişmelerle başlayalım. FTX, elindeki kripto paraları satmak için mahkemeden beklediği onayı aldı. Borsanın rezervinde 3,4 milyar dolar değerinde farklı kripto paralar bulunuyor. Yüklü miktardaki BTC ve ETH dışında portföydeki SOL token ağırlığı piyasaları endişelendirdi. Solana diğer iki kripto paraya göre nispeten daha küçük çapta olduğu için satış baskısının ciddi sonuçlar doğurmasından korkuldu. Ancak bu token’ların önemli bir kısmının kilidi 2027-2028 dönemlerine kadar kademeli şekilde açılacak. O yüzden FTX’in tamamını satması mümkün değil. Ayrıca mahkemenin kararına göre, haftalık 200 milyon dolarlık satışın üzerine geçilemeyecek. Bu da beklenildiği kadar ciddi bir satış baskısının olmayacağını gösterir. Ancak yine de sırf bu beklenti yüzünden bile kullanıcıların kripto para alıp satarken bir süre ekstra çekingen ve tedbirli davranmaları beklenebilir.

İlginizi çekebilir: FTX’İN VARLIK SATIŞI ONAYI SONRASI KRIPTO PARALARIN SON DURUMU

Alameda Research ile Layer Zero arasında yapılan bir anlaşma, FTX’in mevcut yönetiminin dikkatini çekti. İflastan önce, Alameda’nın Layer Zero’dan aldığı 45 milyon dolarlık krediyi geri ödeyememesi nedeniyle Alameda’nın elindeki LayerZero hisselerini şirkete geri vermek üzere bir anlaşma imzaladığı öğrenildi. Geri verilen hisselerin değeri şu an 150 milyon dolar değerinde. Yani kredi tutarıyla arasında neredeyse 3 kat fark var. Mevcut FTX yönetimi, bu anlaşmanın bir nevi dolandırıcılık olduğunu söyleyerek dava sürecini başlattı.

Ayrıca, aynı dönemde Layer Zero’nun FTX hesabından 21 milyon dolar para çektiği tespit edildi. İflas süreci nedeniyle FTX’in bu parayı geri isteyebileceği konuşuluyor.

Son olarak, Celsius yöneticilerinden Roni Cohen-Pavon, hakkındaki 4 suçlamayı kabul ederek savcılıkla anlaşma yoluna gitti. 4 suçlama sonucunda maksimum 65 yıl hapisle suçlanma ihtimali bulunan Pavon, savcılığa Mashinsky konusunda yardım edecek. Anlaşmaya göre, verdiği bilgiler kendisine karşı kullanılamayacak.

Ardı Ardına Kayıplar

 • Kuzey Koreli hacker’lar, Stake’i 41 milyon dolar kadar hack’ledikten sonra şimdi de Coinex borsasını 54 milyon dolar değerinde hack’lemeyi başardı. Kuzey Kore’ye kripto para piyasasından bu şekilde para aktığı sürece ABD’nin sektör üzerindeki baskısının bitmesini beklemek mümkün değil.
 • Kripto paralarla oldukça içli dışlı olan milyarder Mark Cuban, uzun bir aranın ardından tekrar MetaMask cüzdanına girmek için cüzdanın masaüstü uygulamasını indirmek istedi. Ne yazık ki indirilen uygulama sahteydi ve virüs içeriyordu. Hacker’lar, Cuban’ın 860,000 dolarını çalmayı başardı.
 • Vitalik Buterin’in Twitter hesabı, mavi tik için kullandığı telefon numarası üzerinden çalındı. Hacker’lar sahte bir NFT koleksiyonunu sanki Vitalik reklamını yapıyormuş gibi duyurdu. Böylelikle NFT satışından 700,000 dolar çalmayı başardılar.
 • Banana Guns adlı bir Telegram botu, token oluşturarak kullanıcıların alım-satımına açtı. İşler ilk başta gayet iyi giderken akıllı sözleşmede tespit edilen bir hata nedeniyle platform, DEX üzerinden kendi hazinesindeki tüm token’ları sattı. Doğal olarak fiyat taban yaptı. Projenin yöneticileri, zararın karşılanacağını açıkladı. Yeni token sistemi bekleniyor. Aslında bir nevi kontrollü rug pull yaşandı. Banana Guns token sahiplerine gelir paylaşımı vaat ettiği için yakın zamanda SEC’in radarına takılabilir.
 • Onecoin üzerinden kullanıcıları dolandırarak 4 milyar doların üzerinde gelir elde eden kurucu Sebastian Carl Greenwood, 20 yıl hapse mahkum edildi. Diğer kurucu Ruja Ignatova ise hala kayıp ve FBI’ın en çok arananlar listesinde yer alıyor. Daha önce Ruja’nın öldürüldüğüne dair haberler çıkmıştı. FBI ise estetik cerrahi ihtimali üzerinde duruyor.
 • Singapur’un finans düzenleyicisi MAS, Three Arrow Capital kurucuları Su Zhu ve Kyle Davis’in 9 yıl boyunca yasaklılar listesine alındığını açıkladı.
 • Gala’nın kurucularından Thurston ve mevcut CEO Schiermeyer, birbirlerine dava açtı. Schiermeyer, Thurston’un 2021 yılında 130 milyon dolarlık GALA token sattığını iddia ederek bu miktarın geri iadesini talep ederken, Thurston CEO’nun en az 600 milyon dolarlık varlığı yanlış/kötü niyetli yönettiğini iddia ederek 750 milyon dolara varan bir geri ödeme talep etti.

DeFi Adaptasyonu

MetaMask, Snaps adlı bir altyapı geliştirmesi sayesinde artık EVM uyumlu olmayan Solana, Tezos, Algorand vb. ağlarda da faaliyet gösterebilecek.

SushiSwap, benzer şekilde ilk kez EVM uyumlu olmayan bir ağda, Aptos ağında faaliyete geçti.

PayPal, kripto-fiat dönüşümü için kurduğu altyapıyı genel kullanıma açtı. İsteyen platformlar bu sistemi entegre ederek kullanıcıların PayPal hesaplarındaki fiat paraları kriptoya veya tam tersine çevirmelerine imkan sağlayabilecek.

G20 Kararı 

G20 ülkeleri arasında bilgi paylaşımını arttıracak bir sistem için anlaşma sağlandı. Buradaki bilgi paylaşımına kripto paralar da dahil edildi. CARF (Crypto asset reporting framework) adlı altyapı, doğrudan bilgi paylaşımını hedeflerken CRS (Common report standart) ise her ülkenin aynı raporlama altyapısını kullanarak bir nevi aynı dilden konuşmalarını hedefliyor. Böylelikle özellikle resmi soruşturmalar, varlık takibi, vergi kaçırma gibi süreçlerde daha güvenilir bir altyapının kurulması bekleniyor.

İlginizi çekebilir: G20’DEN TAHIL KORİDORU ÇAĞRISI VE KRIPTO PARA KARARI

Geleneksel taraftan bir diğer önemli haber Deutsche Bank’tan geldi. Deustche, daha önce İsviçreli şirket Taurus’a yaptığı 65 milyon dolarlık yatırımın ardından Taurus ile kripto para saklama ve varlıkları tokenize etmek için hizmet almayı kapsayan bir anlaşmaya imza attı. Böylelikle devasa bankanın kripto paraları bünyesinde bulundurması ve belki daha da önemlisi doğrudan token’izasyona aracılık etmesi mümkün olacak.

NFT Gelişmeleri 

 • İtalyan saat markası Panerai, her bir saat için NFT pasaport uygulamasına başladığını açıkladı. Saatleri satın alanlar, saatin orijinalliğini ve sahipliğini belirten bir NFT almaya hak kazanacak.
 • Diesel, Milan Moda Haftası için 60 adet bileti, son çıkarttığı Metamorph adlı NFT koleksiyonuna sahip kullanıcılara ayırdı.
 • Nouns DAO yatırımcıları, projenin düzgün yönetilmediğine inanan bir grup yatırımcı tarafından bölünmeye doğru ilerliyor. Fork talep eden yatırımcıların oranı yüzde 35’i geçti. Bu ayrım, aynı zamanda 50 milyon dolar değerinde ETH bulunduran projenin hazinesinin de bölünmesi anlamına geliyor.

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video