Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

GARY GENSLER, BITCOIN VE KRIPTO PARA PİYASASI HAKKINDA KONUŞTU!

Gary

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Bitcoin ve kripto para piyasası hakkında konuştu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, birkaç şirketin ülkedeki ilk Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) başlatmaya çalıştığı bir dönemde, bugün düzenlenen bir web seminerinde kripto para borsalarının uygulamaları hakkındaki şüphelerini dile getirdi.

Gensler Kripto Para Borsaları Hakkında Negatif İfadeler Kullandı

Gensler’a bazı ETF başvurularında ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase’in rolü soruldu. Coinbase, SEC’i ürünlerini onaylamaya ikna etmek için verilerini ve uzmanlığını kullanmayı uman BlackRock ve Fidelity gibi firmalar tarafından piyasa gözetim paylaşım ortağı olarak seçilmişti.
Ancak Gensler herhangi bir spesifik ETF uygulaması hakkında yorum yapmadı, bunun yerine kripto borsalarının düzenleme ve gözetim eksikliğine ilişkin genel endişelerini yineledi. Kripto platformlarının genellikle kendi müşterilerine karşı ticaret yapmak veya piyasa yapıcı olarak hareket etmek gibi yatırımcılara zarar verebilecek “bir dizi çelişkili hizmet” sunduğunu söyledi.
Ayrıca kripto borsalarının, yapay işlem hacmi veya fiyat hareketleri üretmeyi içeren bir piyasa manipülasyonu biçimi olan “yıkama ticaretini” önlemek veya tespit etmek için “sınırlı risk izleme” özelliğine sahip olduğunu söyledi.
SEC’in geçmişte onlarca spot Bitcoin ETF teklifini, altta yatan BTC piyasasının şeffaflığı ve bütünlüğüne ilişkin endişeleri gerekçe göstererek reddetmesinin nedenlerinden birinin de bu olduğunu sözlerine ekledi.
Gensler daha önce, düzenlenmemiş platformlardaki spot Bitcoin fiyatı yerine CME Group gibi düzenlenmiş borsalarda işlem gören Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatını takip edecek bir Bitcoin vadeli işlem ETF’sine daha açık olacağını söylemişti.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video