Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

coinbase, BASE BLOK ZİNCİRİNİ BAŞLATTI

coinbase

ABD’nin halka açık en büyük kripto borsası Coinbase (COIN), Base blok zincirini hayata geçirdiğini ve bunun kendi dağıtık ağlarını işleten halka açık şirketler için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu duyurdu.

Base daha önce geliştiriciler tarafından test edilmek üzere zaten yayındaydı, ancak Coinbase yetkilileri, Türkiye saatine göre dün akşam altı itibarıyla blok zincirinin halka açık olacağını bildirdi.
Yöneticilerin söylediğine göre, Coinbase'in bu girişimi blok zinciri üzerinden para kazanmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra şirket, zincir üzerine inşa edilen uygulamalardan da kârlı bir gelir akışına sahip olabilir.
Coinbase'in CEO'su Brian Armstrong, 2016 yılında şirketin gelişiminin dördüncü aşamasının merkeziyetsiz uygulamalar yani dApp'ler aracılığıyla olacağını belirtmişti. Şirket, Nisan 2021'de hisselerini Nasdaq'da doğrudan listeleyerek halka arz etti.
Coinbase’in protokol başkanı ve Base’in denetleyicisi Jesse Pollak, salı günkü röportajında zincire halihazırda 100 dApp’in deploy edildiğini söyledi ve ekledi:
“Geçmişe bakıldığında insanların kripto ile neler yapabileceğine dair bir açıklık yoktu, çoğunlukla spekülasyondu. Coinbase’in, kriptonun ve bu yaptığımız işin istediğimiz etkiye sahip olması için spekülasyonları bırakıp günlük hayata entegre olmaya başlamamız gerekiyor.”
Ayrıca Coinbase lansman sırasında Coca-Cola (KO) gibi ortaklarla giriştiği “Onchain Summer” planını da anlattı.

Base’in layer-2 sıralaması

Yeni Base ağı, diğer bir popüler layer-2 ağı olan Optimism’in OP Stack yazılımı kullanılarak Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir layer-2 blok zinciridir.
Kripto analiz firması L2Beat’e göre Base ağı, halka açılmadan önce bile uygulamalara ve protokollere kilitlenmiş 139 milyon dolarlık mevduata sahipti.
Bu “Kilitli toplam değer” veya TVL, blok zincirlerini ve protokolleri değerlendirmeye yönelik bir ölçümdür ve Base’in beşinci en büyük layer-2 blok zinciri olduğunu söylememiz için yeterlidir. Arbitrum One yaklaşık 6 milyar dolarlık bir değerle ilk sırada yer alırken, OP Mainnet 2,9 milyar dolarla ikinci, zkSync Era 430 milyon dolarla üçüncü ve dYdX 336 milyon dolarla dördüncü sıradadır.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video