Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

CNBC.COM:  BITCOIN YÜKSELİYOR AMA ALAN-SATAN AZ

yüksel

Bitcoin bu ay keskin bir şekilde yükseldi – ancak düşündüğünüz nedenlerden dolayı değil.

Bitcoin bu ay keskin bir şekilde yükseldi – ancak düşündüğünüz nedenlerden dolayı değil. Dünyanın en büyük dijital para birimi, Haziran ayının başından bu yana %12’den fazla arttı. Coin Metrics verilerine göre çarşamba günü fiyatı 30.000 doları aşarak 14 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.
Piyasa oyuncuları, sıçramayı ABD varlık yönetimi devi BlackRock’un Bitcoin borsa yatırım fonu (Exchange Traded Fund) kurmak  için başvurduğu haberine bağladı. Ancak asıl neden haber akışının ötesinde başka bir faktör olabilir.

Sığ  likidite ve büyük oyuncuların aşık attığı Pazar

Kripto “pazar derinliği” bu yıl çok düşük seviyelerde oturuyor. Pazar derinliği, bir pazarın nispeten büyük alım ve satım emirlerini ufak fiyat hareketleriyle  emme kabiliyetini ifade eder. Pazar derinliği düşük olduğunda ve büyük oyuncular dijital para almak veya satmak için emir verdiğinde, emirler o kadar büyük olmasa bile fiyatlar büyük ölçüde yukarı veya aşağı hareket edebilir. Piyasa derinliği, bir piyasadaki likiditenin bir ölçüsüdür.
Veri şirketi Kaiko’ya göre, Bitcoin’in pazar derinliği bu yılın başından bu yana %20 düştü. Kaiko, Bitcoin’in pazar derinliği açısından en çok etkilenen kripto para birimlerinden biri olduğunu söyledi.
CCData araştırma başkanı Jamie Sly, e-posta yoluyla CNBC’ye verdiği demeçte, “Bitcoin’in son zamanlardaki değer artışı, büyük ölçüde daha az likit bir pazardaki büyük işlemlerden kaynaklanıyor” dedi.
“5 BTC’nin üzerindeki piyasa emirlerine ilişkin analizimiz, alımlarda agresif bir artış olduğunu ortaya koyuyor ve bu da büyük oyuncuların dijital varlıklarda pozisyonlarını artırmaya çalıştığını gösteriyor.” Sly, “Büyük siparişler  zayıf tahta derinliği ile birleşince, piyasa daha dalgalı hareketlere maruz kalıyor” diye ekledi.
Bu likidite eksikliği, kısmen ABD makamlarının kripto endüstrisini  kayıt ve düzen altına alma girişiminden kaynaklandı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Coinbase ve Binance gibi büyük borsalara dava açtı.
Tüm yıl boyunca kripto piyasasının bir özelliği olan düşük likidite, Bitcoin’in yılbaşından bugüne kadarki %80’lik rallisinin de kısmen arkasında.

Perakende alıcı henüz geri dönmedi

Mevcut kripto piyasasının bir diğer dikkate değer özelliği, borsalarda düşük hacimler.
Kripto veri web sitesi CoinGecko’ya göre, kripto para birimindeki günlük işlem hacmi şu anda yaklaşık 24 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.
Bu, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 69.000 $’a yaklaştığı 2021 kripto rallisinin zirvesi sırasında, 100 milyar doları aşmıştı.
Büyük kripto yatırımcıları, genellikle fiyatlardaki artışın, perakende yatırımcıları ralliye katılmaya teşvik etmek için yeterli olacağını umuyor. Ama bu olmadı.
Kaiko Araştırma Direktörü Clara Medalie, “Bu rallide dikkate değer olan şey, genel olarak trade hacimlerinin birkaç yılın en düşük seviyesinde olması; ve 2023 rallisi zarfında yalnızca hafif bir artış görmemiz. Bu artış bile Ocak’tan Mart’a kadar gördüğümüz seviyelerden çok daha düşük” dedi.
“Bence ticaret hacimleri ve fiyat oynaklığı, kripto piyasası faaliyetinin en anlamlı göstergelerinden ikisi. Hem volatilite hem de hacimler son birkaç yılın en düşük seviyesinde ve hızlı bir fiyat artışı bile bireyleri çekmek için yeterli değil.”

“Sıradan müşteriler için bir pazar değil”

Son Bitcoin döngüsünde, Morgan Stanley’den Goldman Sachs’a kadar yatırım bankaları, müşterilerine dijital para biriminde işlem yapabilmeleri için birimler kurunca, piyasa ivmesi büyük ölçüde büyük kurumsal isimler tarafından yönlendirildi.
Bununla birlikte, pazar sadece bireysel yatırımcılar varlıklara ilgi duymaya başladığında gerçekten patlamaya başladı – 2021’in başlarında, insanlar NFT’ler veya parayla değiştirilemez token'lar (jetonlar) ve diğer daha spekülatif kripto türevlerine ciddi bir ilgi duymaya başladı.
O yılın ilerleyen aylarında, kripto para piyasası, Bitcoin fiyatının benzeri görülmemiş seviyelere yükselmesiyle olağanüstü bir ralli yaşadı. CoinGecko’ya göre işlem hacmi 2020’nin başında 21,2 milyar dolardan 9 Kasım 2021’de 105,4 milyar dolara yükseldi.
Bugün, işlem hacmi, 2021 kripto patlamasının zirvesinde olduğu yere yakın değil.
BlackRock’un ETF başvurusunu, kendi bitcoin ile ilgili ürünleri için de başvuruda bulunan Invesco ve WisdomTree’den benzer açıklamalar izledi.
Bitcoin ve diğer kripto-varlıklar daralan arz  ve sürekli artan denetim baskısı altında sıkıştı.  Hangi faktörün fiyat belirlemede galip çıkacağı henüz belli değilken, piyasalar bireysel ve küçük yatırımcı için getiriden çok risk içeriyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video