Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

ÇİNLİLER KRIPTO PARA TİCARETİ İÇİN HONG KONG’A AKIN EDİYOR!

Çinli

Hong Kong’da kripto para birimlerinin serbest bırakılması üzerine Çinli vatandaşlar Bitcoin (BTC) ve kripto para ticareti için bölgeye akın ediyor.

Financial Times’ın yakın zamanda yayınladığı makaleye göre Hong Kong hükümetinin bölge içinde Bitcoin ve kripto para alım-satımını serbest bırakması üzerine bölge dışında ikamet eden Çinli vatandaşlar, kripto para ticareti için bölgeye seyahat etmeye başladı.
Çin genelinde vatandaşların kripto para ticaretine erişimi engelleyen çeşitli yasaklar bulunuyor. Ancak Hong Kong bu konuda Çin genelinden farklı bir tutum izleyerek kripto para alım-satımını destekler yönde politikalar güdüyor. Bu durum, bölge dışında yaşayan ve kripto para alım-satımına erişimi olmayan Çinli vatandaşların Hong Kong’a seyahat etmesine yol açtı.

Kimlik teyidi uygulanmıyor

Hong Kong’a seyahat eden vatandaşlar, bölgede faaliyet gösteren ve regülasyonlara tâbi çevrim içi kripto para borsalarından alım-satım yapamadıkları için tezgah üstü piyasa (OTC) olarak tabir edilen daha küçük çaptaki alım-satım merkezlerine yöneliyor. Bu merkezler, Hong Kong regülatörleri tarafından regülasyona tabi borsalara göre çok daha az denetleniyor ve genelde müşterilere herhangi bir kimlik teyidi (KYC) uygulamıyor. Şirketler, bölge dışından gelen vatandaşların ilgisini çekmek için kimlik teyidi uygulamadıklarını ve oldukça kısa sürede hesap açabileceklerini vurgulamaktan geri kalmıyor.

Yeterli sermayesi olan herkes açabilir

Bölgede faaliyet gösteren yatırım şirketi Daiwa Capital Markets’ın Blockchain Araştırma Başkanı Carlton Li, kurulan çok sayıda OTC kripto şirketinin büyük ölçüde regülasyon altında olmadığını ve yeterli sermayeye sahip herhangi biri tarafından kolayca kurulabileceğini dile getirdi.
Bölgede faaliyet gösteren OTC kripto şirketi Crypto HK kurucusu Merton Lam, önceden şirket hizmetlerine gelen toplam talebin %5’inden azını bölge dışındaki vatandaşların oluşturduğunu bu oranın şubat ayında Çin ve Hong Kong arasındaki ortak sınırların yeniden açılmasıyla birlikte %50’ye kadar yükseldiğini bildirdi.
Buna karşın bazı OTC kripto şirketleri ise denetlemelerin seyrek olmasına karşın bölge dışından gelen Çin vatandaşlarına hizmet vermemeye devam ettiğini söyledi. Bölgede 9 şubesi bulunan OTC kripto şirketi One Satoshi kurucu ortağı Roger Li, şirket hizmetlerine gelen yeni taleplerin %30’unun bölge dışındaki vatandaşlar tarafından oluşturulduğunu dile getirdi. Kurucu, yakın zamanda Çin genelinde de regülasyonların kripto pozitif tarafa evrileceğini ve bu vatandaşlara da hizmet vermeye başlayabileceklerini düşündüğünü belirtti.

Kriptoya erişimleri için kısa bir seyahat yeterli

Hong Kong dışında ikamet eden bir vatandaş, geçtiğimiz haziran ayında yaptığı bir seyahatte bir miktar Tether (USDT) aldığını ve yeniden ihtiyaç duyması halinde Hong Kong’a 90 dakikalık bir seyahati göze alabileceğini söyledi.
Öte yandan David isimli başka bir vatandaşın ise yatırım için kripto para alımı yaptığını belirtirken geri döndüğünde bu konu hakkında yargılanmaktan çekindiği için soyadını vermeyi reddetmesi dikkatleri çekti.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video