Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

BITCOIN, ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ’NİN RESMİ PARA BİRİMİ OLDU

gün

Bitcoin, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde resmi para birimi oldu. El Salvador Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıyan ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

El Salvador’un ardından Orta Afrika Cumhuriyeti de kripto para birimi Bitcoin’i resmi para birimi yaptı. Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin'i resmi para birimi yapan Afrika'da ilk ülke oldu.
Zengin altın ve elmas rezervleriyle tanınan ancak dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Orta Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, milletvekillerinin oybirliğiyle Bitcoin'i ülkenin yasal para birimi olarak kabul ettiği aktarıldı.

Ülkede yaşayanların sadece yüzde 4’ü internete erişebildi

Kararın, Orta Afrika Cumhuriyeti’ni dünyanın en cesur ve en vizyoner ülkeleri arasına soktuğu ifade edildi. Herhangi bir kripto para birimini kullanmak için internet gerekli olurken, WorldData internet sitesine göre 2019'da Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşayanların sadece yüzde 4'ü internete erişebildi.
Ülkede şu anda Afrika'daki diğer eski Fransız kolonilerinin çoğunun kullandığı Fransız destekli CFA frangı kullanılıyor.

Afrika ülkelerinin kripto para ilgisi

Afrika hükümetleri, kripto para birimlerini ve blok zinciri teknolojisini düzenlemek için çeşitli bir yaklaşımlar benimsedi.
Nijerya merkez bankası, kendi dijital para birimi eNaira'yı piyasaya sürmeden önce yerel bankaların kripto para birimleriyle çalışmasını yasakladı.
Tanzanya merkez bankası geçen yıl kripto para birimlerine hazırlanmak için bir başkanlık yönergesi üzerinde çalıştığını açıkladı.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video