Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

“BITCOIN MADENCİLERİ KAPASİTELERİNİ ARTIRIYOR”

madencileri

Bernstein’ın perşembe günü yayımladığı araştırma raporuna göre, Bitcoin (BTC) madencileri kapasitelerini artırıyor ve şu anda toplam işlem hacminin yüzde 16’sını oluşturan 16 büyük şirket bulunuyor.

Bernstein, şu anda madencilik kapasitelerinin genellikle 72 eksahash/saniye (EH/s) olduğunu ve şirketlerin önümüzdeki 2-3 yıl içinde bunu yüzde 182 oranında artırmayı planladıklarını ifade ediyor.
Gautam Chhugani liderliğindeki analistler, düşük üretim maliyetine ve düşük borca sahip büyük madencilik şirketlerinin kapasite artışından daha çok faydalanmasının muhtemel olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Bu şirketler, 2024'ün ilk çeyreğinde gerçekleşecek olan Bitcoin yarılanması sebebiyle oluşabilecek fiyat dalgalanmalarına ve maliyet artışlarına daha dayanıklı olacaklar.”
Raporda, Bitcoin fiyatının şu anda 30 bin dolar civarında olduğu ve şirketlerin 15'inin BTC başına 15 bin dolar'ın altında maliyetle üretim yaptıkları söyleniyor.
Analistler, “Yaklaşan yarılanma ile üretim maliyeti iki katına çıkacak ve fiyat artışı olmadığını varsayarsak birkaç madencinin kâr ve zarar oranı eşitlenecek” diyor.
Ancak raporda belirtilene göre, piyasada Bitcoin ETF'leri ve kurumsal katılım yönünden olumlu gelişmeler yaşanırsa, madenciler 2024 yarılanması sonrası yeterli "marj alanını" sağlayabilecek. Ayrıca rapor, "Madencilerin Bitcoin yarılanmasından etkilenme durumu, üretim maliyetinin ne kadar düşük olduğuyla doğru orantılı olacak" ifadelerine yer veriyor.
Bernstein, üç madencinin öz sermaye oranının 1'den büyük olduğunu ve bu durumun düşük Bitcoin fiyatlarına karşı dirençlerini azalttığını belirtiyor.
Dört madencilik şirketi - Riot (RIOT), Marathon Digital (MARA), Hut 8 (HUT) ve Hive Digital (HIVE) - bilançolarında Bitcoin tutuyor. Bu da şirketlerin satış öncesi daha yüksek fiyatları beklemelerine ve madencilik yoluyla elde ettikleri kripto paraları daha yüksek fiyatlarla satmalarına imkân tanıyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video