Temmuz 25, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

BITCOIN İNİŞ ÇIKIŞLARI DEVAM EDİYOR,TÜFE AÇIKLAMASI SONRASI 26 BİN $

TÜFE

ABD Merkez Bankası, bir yıldan uzun süredir devam eden faiz artırımı kararını askıya alacak gibi görünüyor. Bir analist, CoinDesk’le görüşmesi sırasında durgunluk endişelerini paylaşıyor. Bitcoin (BTC), bir süreliğine de olsa salı günü açıklanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile azalan enflasyonun tadını çıkardı.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, son 24 saat içerisinde yüzde 0,59 düşüşle 25,894 dolardan işlem görüyor. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun beklenen yüzde 4,1 oranının aksine TÜFE’nin yüzde 4 arttığını söylemesi ile 26 bin dolara çıkmıştı.
Böylece yatırımcıların kripto borsaları Binance ve Coinbase’e açılan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davasını bir kenara bıraktıkları ve açıklanan TÜFE ile önümüzdeki günlerde açıklanacak olan Merkez Bankası faiz oranı kararını bekledikleri görülüyor.
Fed’in bir yıldır sürdürdüğü faiz artırımı kararını durdurması muhtemel görünüyor. Yalnızca bir yıl önce TÜFE yüzde 8,6 oranında arttığı sırada faiz oranının 75 baz puan (bps) artırılması, risk varlıklarını oldukça etkilemişti.
Dijital servet platformu Yield App’in CEO’su Tim Frost, CoinDesk’e yazdığı e-postada şunları söylüyor: “Açıklamalar ABD ekonomisi ve Bitcoin için oldukça iyi bir haber, kripto endüstrisinin yarının faiz oranı kararından ve ABD’nin ufuktaki durgunluğundan yararlanması muhtemel.”
SEC davalarının piyasalara “kesinlik” sağlayacağını söyleyen Frost, davaların mahkemeleri ve düzenleyicileri kriptoların menkul kıymet mi emtia mı ya da başka bir şey mi olduklarına karar vermeleri için zorlayabileceğini ekliyor.
 Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto olan ether, BTC’nin liderliğini takip ediyor ve geri düşmeden hemen önce yükseliyor. ETH kısa bir süre önce yaklaşık 1,735 dolardan işlem görüyordu. Binance veya Coinbase davalarında adı geçen 19 token arasından polygon (MATIC) ve algorand (ALG), son 24 saat içerisinde yüzde 0,3 ve 0,8 artarken oyun platformu Axie Infinity’nin token’ı AXIE az da olsa düşüş yaşıyor.
 Binance’in BNB token’ı ise yüzde 3,3 artış gösteriyor. Gelişmeler doğrultusunda genel piyasa performansını gösteren CoinDesk Piyasa Endeksi (CMI) yüzde 0,3 artıyor.
TÜFE raporu tarafından desteklenen diğer endeksler arasında Nasdaq Composite ve S&P 500 de yer alıyor, endeksler sırasıyla yüzde 0,8 ve 0,6 artmış görünüyor. ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisi de güçlü bir şekilde yüzde 3,8 yükseliyor.
Bağımsız enflasyon veri sağlayıcısı Truflation’ın ürün başkanı Oliver Rust, CoinDesk’e yolladığı e-postada enerji fiyatlarındaki düşüşe ve genel enflasyon okumalarına dikkat çekiyor ve sıcak iş piyasasının soğuduğuna dair az da olsa cesaret verici şeyler söylüyor. Rust’a göre makroekonomik göstergelerdeki istenmeyen dönüşler kripto varlıklarını sürekli olarak huzursuz ediyor ancak Rust, “ekonominin en azından dörtte bir oranında negatif büyümeye doğru eğilim gösterdiğini” yazıyor ve ekliyor:
“Bir durgunluğun teknik tanımı art arda iki çeyrekte negatif büyüme görülmesidir. Bu nedenle GSYİH büyümesi 2. çeyrekte düşmeye devam ederse ABD kendisini sarsıntılı bir zeminde bulacaktır. Merkez Bankası, 2024 ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken misyonunu enflasyonu düşürmekten ziyade durgunluktan kaçınmaya yönlendirmek zorunda kalacak. Mevcut seviyelerdeki faiz oranlarıyla bunun gerçekçi bir hedef olduğuna inanıyoruz ancak daha yüksek oranlar bardağı taşıran son damla olabilir.”

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video