Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

BITCOIN, ENFLASYON RAPORUNA RAĞMEN 30BİN$’IN ÜZERİNDE SABİT KALIYOR

rapor

*Bitcoin yatırımcıları, kripto raporundan etkilenmiyor.
*Saatlik veriler volatilitenin arttığını gösteriyor ve Bitcoin’in günlük fiyat hareketi nispeten sakin devam ediyor.
*Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), tüketici fiyat endeksindense (TÜFE) kişisel tüketim harcama verilerini daha çok önemsiyor.

Bitcoin, kısa süren bir volatilite süreci dışında haziran ayı tüketici fiyat endeksi raporundaki pozitif enflasyon verilerinden etkilenmemiş görünüyor. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, son 24 saat içerisinde yalnızca yüzde 1 civarında bir düşüş yaşıyor.
Haziran ayında ABD tüketici fiyatları yüzde 0,2 artıyor ve beklentileri aşarak yüzde 0,3 artış gösteriyor. Daha değişken olan gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon da yine tahminleri geride bırakarak yüzde 4,8 artıyor. ABD’deki genel enflasyon oranı ise şu anda yüzde 3 seviyesinde ve 2022 Haziran 2022’de görülen orandan yüzde 9,1 daha düşük.
Pozitif enflasyon haberlerinin ardından Bitcoin’in değer kazanması gerekirken aksine fiyat düşüşü yaşıyor ve volatilite artıyor.
BTC’nin fiyatı 31,122 dolar ile 30,575 dolar arasında dalgalanırken BTC’nin saatlik mumları bozuk bir trafik lambası gibi kırmızı ve yeşil arasında gidip geliyor. BTC ve diğer kripto para birimlerinin bu performansı, geleneksel finans (TradFi) göstergeleri ile karşılaştırıldığında kripto piyasalarında ve diğer enflasyon verilerinde TÜFE’nin etkisinin azaldığını gösteriyor.

Tek veri göstergesi, iki farklı zaman dilimi

Yatırımcıların çarşamba günü piyasasına yönelik görüşleri muhtemelen bulundukları zaman dilimi tarafından etkilenecektir. Bitcoin’in saatlik grafiği, TÜFE haberlerine bağlı olarak oynak fiyat hareketlerini gösterirken günlük fiyat grafiği aksini gösteriyor, sınırlı aralıklarda işlem görüyor ve volatilite azalıyor.
Bitcoin’in günlük fiyatı, veri göstergesine kayıtsız kalan tek şey olmuyor. CME Fedwatch aracına göre Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 26 Temmuz’da faizleri 25 baz puan artıracağı beklentisi bir gün önce yüzde 94,9 iken yüzde 93’e düşüyor.
Rapor, FOMC’nin yaklaşan politika kararında bir değişiklik yaratmış görünmüyor ve BTC fiyatları da buna göre reaksiyon alıyor. Dow Jones (DJIA), Nasdaq ve S&P 500 gibi büyük hisse senedi endeksleri ise yükseliyor.
Kripto piyasaları 2023 yılında büyük ölçüde geleneksel finanstan ayrılmış durumda gözüküyor, yalnızca en beklenmedik raporlar piyasaları etkileyebiliyor.

Fed’in tercihi PCE 

TÜFE verileri büyük ilgi görse de FOMC’nin tercih ettiği enflasyon ölçütü ABD kişisel tüketim harcamaları (PCE) gibi görünüyor. En son yayımlanan FOMC tutanaklarında PCE’den 10 kez bahsedilirken TÜFE’nin ismi yalnızca 3 kez geçiyor.
Daha da önemlisi, komisyon esas olarak PCE tahminlerinde bulunuyor ve 2023’ün ikinci ve üçüncü çeyreğine dair çekirdek kişisel tüketim harcamalarında düşüş beklediğini açıklıyor.
Bir sonraki TÜFE okunmasının FOMC’nin bir sonraki faiz kararı toplantısının başlamasından iki gün sonra, 27 Temmuz’da açıklanması bekleniyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video