Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

ASYA ÜLKESİNDEN KRIPTO PARA BORSALARINA MÜHLET

para

Singapur Para Otoritesi (MAS) kripto para şirketlerine karşı aldığı kısıtlayıcı önlemleri duyurdu ve yıl sonuna kadar süre verdi.

Asya ülkesi Singapur’un düzenleyici kurumu MAS, kripto para platformlarına karşı kısıtlayıcı kararlarıyla gündeme geldi. Bloomberg’ün 3 Temmuz tarihli haberine göre MAS, kripto para sektörü için hizmet veren şirketlerin müşteri fonlarını yıl sonuna kadar yasal bir tröst altına almaları gerektiğini beyan etti. Düzenleyici kurum ayrıca kripto para şirketlerinin bireysel müşterilerine lending ve staking hizmeti sunmasına da kısıtlama getirdi.
Bununla birlikte kurumsal yatırımcılara sunulan hizmet noktasında herhangi bir kısıtlama olmayacağı açıklandı. MAS, atılan bu adımların müşteri fonlarının güvenliği açısından önemli olduğunu vurgularken kripto para şirketlerinin iflaslarına karşı da koruma sağlayacağını öne sürdü.
FTX çöküşünden hemen önce 2022 yılının Ekim ayında kamuoyunun konu hakkındaki görüşüne danışan MAS, elde ettiği veriler doğrusunda böyle bir karar alındığını belirtti.
MAS, kripto para kuruluşlarının perakende müşteriler için token lending ve staking kısıtlamaları konusundaki tutumunun gelecekte değişebileceğini belirtti.

Bazı katılımcılar, DPT hizmet sağlayıcılarının perakende müşterinin rızası ve risk açıklamaları ile bu faaliyetleri sunmasına izin vermeyi önerirken, diğerleri bu yüksek riskli ve spekülatif faaliyetlerin yasaklanmasını savundu. MAS, piyasadaki gelişmeleri ve tüketici risk farkındalığını izleyecek ve tedbirlerimizin dengeli ve uygun kalmasını sağlamak için adımlar atacaktır.

Öte yandan MAS, güncel gerekliliklerin uygulanmasına odaklanan mevzuat değişiklikleri hakkında kamuoyundan geri bildirim istedi.
Konu hakkında açıklamada bulunan eski MAS düzenleyicisi Angela Ang, gerçekleşen bu kısıtlamaların sürpriz olmadığını belirtti:

Kriptoya perakende erişimin bu son sıkılaştırılması, Singapur pazarını takip eden herkes için sürpriz olmamalı

Bu, müşterilerin varlıklarının kaybolması veya kötüye kullanılması riskini azaltacak ve bir DPT hizmet sağlayıcısının iflası durumunda müşterilerin varlıklarının geri kazanılmasını kolaylaştıracaktır.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video