Aralık 8, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Kripto Para

“2030’DA 15 MERKEZ BANKASI DİJİTAL PARA BİRİMİ SUNABİLİR”

dijital

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından gerçekleştirilen ankete göre, önümüzdeki on yılın sonunda dünya genelinde 15 perakende merkez bankası dijital para birimi (CBDC) dolaşımda olabilir.

Dünya ekonomisinin yaklaşık %95'ini temsil eden 63 merkez bankasına sahip İsviçre merkezli bir kuruluş olan BIS, dokuz merkez bankasının önümüzdeki altı yıl içinde finansal piyasalarda toptan kullanım için bir CBDC çıkarmalarının "oldukça muhtemel" olduğunu söylüyor.
Ankete katılan 86 merkez bankasının yüzde 93’ünün çoktan CBDC çalışmalarına giriştiği belirtilen araştırmada Hindistan, İngiltere ve Avrupa Birliği gibi önemli yargı bölgeleri de yer alıyor.
“Küresel CBDC çalışmaları geçtiğimiz yıldan bu yana daha da ilerleme kaydetti” ifadelerine yer veren raporda, çalışmaların özellikle banka hesabı kullanmayan kişilerin yoğun olduğu ülkelerde gerçekleştirildiği belirtiliyor. Perakende CBDC’lerin kullanılmaya başlanması durumunda diğer yerel ödeme yöntemleriyle tamamlayıcı bir şekilde var olmaları bekleniyor.
Anket sonuçlarına göre stabilcoin’ler ve diğer kripto varlıklar kripto ekosistemi dışında nadiren kullanılıyor ve sınır ötesi havaleler ile satın alımlar en popüler kullanım alanları olarak öne çıkıyor.
Gelecekte dijital bir sterlinin gerekebileceğini belirten Bank of England, haziran ayında Avrupa Komisyonu’nun dijital euro'yu desteklemek amacıyla hazırladığı yasa tasarısını açıkladı. ABD Hazinesi de dijital işlemleri mümkün olduğunca gizli tutmanın nasıl sağlanacağı üzerinde çalışmalar gerçekleştirdiklerini bildirdi.
Bahamalar, Doğu Karayipler, Jamaika ve Nijerya'daki para otoriteleri perakende CBDC uygulamalarına başlarken Çin’deki dijital yuan denemelerinin devlet gözetimi konusunda endişeleri ortaya çıkardığı söyleniyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video