Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 23.06.2022

GÜNDEM

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

Ne Oldu?
*Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın görüşmesine ilişkin yayımlanan ortak bildiride, siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik dahil, ikili ilişkilerde yeni iş birliği döneminin başlamasına yönelik kararlılık vurgulandı. 
*AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan İstanbul Finans Merkezi Kanunu teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 
*AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere, öyle zannediyorum ki maaşlara %40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. 
*Fed Başkanı Powell, resesyonun kesinlikle bir olasılık olduğunu söyledi. Powell: Yüksek enflasyonu düşürmek için faiz artışları sürmeli. 
*Chicago Fed Başkanı Evans: Temmuz ayında 75 baz puanlık bir artırım makul olabilir. 
*Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya'ya yönelik yaptırım baskısının devam etmesi gerektiğini belirterek, "Silahlara, finansal ve insani desteğe ihtiyacımız var." açıklamasında bulundu. 
*ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Donfried: Türkiye'nin terör konusundaki meşru endişelerini tanıyoruz. *Marmaris'teki orman yangınına müdahale sürüyor. 

Ne Olacak?
*TCMB Faiz Kararı bugün açıklanacak.
*ABD, Almanya, İngiltere, Euro Bölgesi’nde öncü PMI verileri açıklanacak.
*ABD’de İşsizlik Başvuruları verileri açıklanacak.
*TCMB Başkanı Kavcıoğlu yarın ihracatçılarla toplantı gerçekleştirecek.

EURUSD

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Guindos’un açıklamalarını takip etti. Guindos; Avrupa Merkez bankası’nın Euro bölgesindeki finansal maliyetleri belirli bir seviyede tutmak için kullanacağı aracın bir süredir yüksek seyreden enflasyon ile mücadeleye engel olmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca Guindos; enflasyonun yüzde 2 seviyesine çekmek için gerekenin yapılacağını sözlerine ekledi. Önümüzdeki toplantıda Avrupa Merkez Bankası’nın sıkılaşma yönünde ilk adımını atacağı bekleniyor. Yeni günde ise piyasaların gündeminde Euro bölgesinden gelecek olan PMI verileri yer alacak. 10:30’da Almanya kanadından; 11:00’da ise Euro bölgesinden gelecek olan PMI verileri Euro kanadında volatilitenin artmasına neden olacaktır. ABD kanadında ise 15:30’da açıklanacak olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi izlenecek. 17:00’da ise Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları izlenecek. Diğer yandan dün Powell yaptığı açıklamalarda ABD’de resesyon olasılığına işaret ederken, bu sözler küresel bazda risk iştahını düşürdü. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.0618 – 1.0791 – 1.0933 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.0464 – 1.0339 – 1.0190 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Hafta içerisinde TÜİK’in açıkladığı tüketici güven endeksi verisi takip edildi. Yapılan açıklamaya göre Türkiye’de tüketici güven endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 6.2 oranında azaldı. Söz konusu endeks bir önceki ay 67.6 seviyesindeydi. Haziran ayındaki 63.4 değeri ise tarihi düşük seviye olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Cuma günü ihracatçılar ile bir toplantı düzenleyecek. Yapılan açıklamaya göre toplantının an gündem maddesi TL reeskont kredilerinde yapılan son düzenleme olacak. Dün ise Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye’ye yaptığı ziyaret takip edildi. Selman’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sonrasında yayımlanan bildiride; siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik dahili ikili ilişkilerde yeni işbirliği döneminin başlamasına yönelik kararlılığa vurgu yapıldı. Yeni günde ise gözler artık tamamen TCMB’nin para politikası kurulu toplantısında olacak. Banka 14:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde ağırlık kazanmış durumda. Bununla birlikte karar metninde önümüzdeki dönemlere ait ipuçları aranacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 17.50 – 17.75 – 18.00 seviyeleri direnç noktaları olarak; 17.20 – 17.00 – 16.75 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Dün 1832 seviyelerinden açılan ons altın, Fed Başkanı Powell’ın konuşması sırasında 1847 seviyesini test etse de, gün boyu izlediği dalgalı seyirde günü 1838 seviyelerinden kapattı. Powell Senato Bankacılık Komitesi’ne yaptığı konuşmada, enflasyonun global sorun olduğunu ve enflasyonun talep ve emtia kaynaklı olduğunu aynı zamanda fiyat istikrarını sağlamak için ilave faiz artışlarının piyasalar için uygun olduğunu belirtti. Ek olarak işsizlik seviyelerinden bahseden Powell; işçi talebinin çok güçlü olduğunu, işçi arzının baskılanmaya devam ettiği ve iş ilanlarının tarihi seviyelerde olup ücretlerin çok yükseldiğinin de vurguladı. Ek olarak Powell, resesyon hakkında olasılığı yüksek bulmadığını büyümenin yavaşladığını ve finansal koşullardaki sıkılaşma büyümeyi etkilemeye devam edeceğini söyledi. Özetle Powell, enflasyonun seyrine göre hareket edeceklerini ve gerekli faiz artışlarından çekinmediklerini piyasalara vurguladı. Bugün gözler tekrardan Powell’ın Finansal Hizmetler Komitesi’ne yapacağı konuşmada olacak. Konuşma TSİ 17:00’de başlayacak, piyasalarda volatiliteye sebep olacaktır. Aynı zamanda bugün ekonomik takvimde TSİ 15:30’da İşsizlik haklarından yararlanma başvuruları piyasalar tarafından yakından takip edilecektir. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1845 – 1860 – 1875 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1830 – 1815 – 1800 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

PETROL

Küresel piyasalar FED Başkanı Powell’ın ABD Senatosu’nda yaptığı açıklamaları takip etti. Powell’ın ABD’de resesyon olasılığına işaret eden sözleri sonrasında küresel piyasalarda risk iştahında düşüşler gerçekleşti. Resesyon ihtimalleri de aynı zamanda petrol üzerinde baskılar oluşturabiliyor. Resesyon ile küresel büyümenin zarar görebileceği ve bununda petrol taleplerinde dengesizlikler yaşanabileceği endişelerini artırıyor. Yeni günde ise 18:00’da ABD kanadından gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Veri ile birlikte petrol fiyatlarında volatilite artacaktır. CRUDE ürününü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 107.34 – 111.13 – 115.65 seviyeleri direnç noktaları olarak; 102 – 98.52 – 95.17 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

DAX

Direnç: 13212 - 13402 - 13671     Destek: 12928 - 12687 - 12456

NAS100

Direnç: 11695 - 12093 - 12579     Destek: 11060 - 10661 - 10299

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video