Nisan 20, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ –  22.3.2023

GÜNDEM

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

Ne Oldu?
*ABD Hazine Bakanı Yellen, bankacılık sistemindeki durumun istikrar kazandığını belirterek, attıkları adımların başka bankaların iflas riskini azalttığını ifade etti. Yellen ABD hükümetinin gerekirse güçlü aksiyonlar alabileceği mesajı verdi.
*Rusya Devlet Başkanı Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi, Moskova'da yaptıkları görüşme sonrasında ortak bildiri imzaladı. Rusya ve Çin 2030'a kadar ekonomide işbirliğini geliştirecek.
*Putin, Şi ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, "Kolektif Batı nükleer bileşenli silahlar kullanmaya başladığında karşılık vereceğiz." dedi
*Japonya Kabine Sekreteri Matsuno, Japonya hükümetinin mevcut mali yılın bütçesinde artan enflasyonun ekonomik darbesini hafifletmek için adımlar için rezerv fonlarından 15 milyar USD fazla tahsis edeceğini söyledi.
*Yunanistan Başbakanı Miçotakis ülkedeki genel seçimlerin Mayıs ayında yapılacağını bildirdi.
*IMF ile Ukrayna 15,6 milyar dolarlık yeni finansman programı üzerinde anlaştı.
*İsviçre'nin Türkiye'ye altın ihracatı Şubat ayında düşerken, altın fiyatlarının gerilemesiyle Çin ve Hindistan'a altın ihracatı arttı.
Ne Olacak?
*Fed faiz kararı bugün açıklanacak.
*İngiltere’de TÜFE verisi bugün açıklanacak.
*ABD'de Senato Bankacılık Komitesi SVB'nin iflasını görüşmek için toplanacak.
*TCMB faiz kararı yarın açıklanacak.

EUR/USD

EURUSD paritesi dart bantta fiyatlanıyor. Küresel piyasalarda bankacılık krizi aşılmaya çalışırken gözler Fed'e çevrilmiş durumda. Bugün saat 21.00'de açıklanacak faiz kararında yatırımcıların %80'i 25 baz puanlık artış bekliyor. Diğer yandan kararın ardından Fed Başkanı Powell'ın yapacağı açıklamalar bankacılık ve likidite problemlerine ilişkin ipucu içerebilir. Euro Bölgesi tarafında ise ECB yetkililerinin ifadeleri takip ediliyor. Buna göre yetkililer bankacılık sisteminin daha kuvvetlendirileceğini, mevcuttaki durumun bir krizi tetiklemediğini ve ECB'nin faiz artırımlarına devam edeceğini vurguladı. Bugün de ECB'den yapılacak açıklamalar yakından takip edilebilir. Yarın ise Avrupa Liderler Zirvesi'nde bankacılığa ilişkin değerlendirmeler gündeme gelebilir.
Destekler: 1.0743 - 1.0700 - 1.0659 Dirençler: 1.0800 - 1.0850 - 1.0892

USD/TRY

Dolar/TL paritesi yatay-pozitif seyrini koruyor. Yurt içinde veri gündemi sakindi. Perşembe günü gerçekleşecek TCMB faiz kararı öncesinde temkinli fiyatlamalar takip edilebilir. Konsensüs TCMB'nin faizleri değiştirmeyeceği yönünde. Bizim beklentimiz ise deprem felaketinin ardından ekonomik faaliyetlerin desteklenmesi adına genişleyici politikanın sürdürülmesi ve 50 baz puanlık faiz indirimi yapılması yönünde. ABD tarafında ise gözler bugün gerçekleşecek FOMC toplantısında. ABD'de bankacılık krizinin etkileri aşılmaya çalışılırken Fed belirsizliği korunuyor. Anketler tarafında Fed'in fiyat istikrarının sağlanması adına bu ay faizlerde değişikliğe gitmemesi %20 ihtimalle görülürken 25 baz puanlık arıtım ihtimali %80 seviyesinde bulunuyor.
Destekler: 18.97 - 18.94 - 18.90 Dirençler: 19.05 - 19.08 - 19.12

XAU/USD

Ons altında geri çekilme takip ediliyor. Küresel piyasalarda bankacılığa ilişkin olumlu gelişmeler yatırımcıların risk iştahında toparlanmayı sağlıyor. Küresel risk iştahının toparlanmasıyla güvenli liman olan ons altında çıkışlar izlenirken hisse senedi piyasasına girişler takip ediliyor. Bugün ise saat 21.00'de gerçekleşecek Fed faiz kararı öncesinde temkinli fiyatlamalar görülebilir. Fed'e ilişkin belirsizlik korunurken kararın ardından konuşma yapacak Fed Başkanı Powell'ın bankacılık sistemiyle ilgili açıklamalar yapması beklenebilir. Anketlere bakıldığında yatırımcıların %20'si Fed'in fiyat istikrarının sağlanması adına faizleri sabit bırakmasını beklerken %80'lik kısım 25 baz puanlık faiz artırımına gidilmesini fiyatlıyor.
Destekler: 1923 - 1899 - 1885 Dirençler: 1947 - 1959 - 1973

BRENT

Brent petrolde toparlanma işaretleri devam ediyor. Bankacılık krizi ile yatırımcılarda ekonomik aktivitenin yavaşlayacağı ve petrol talebinin de azalacağı algısıyla petrolde sert düşüşler takip edildi. Krize ilişkin olumlu gelişmelerle küresel risk iştahı toparlanırken brent petrolde de dipten dönüş izleniyor. Arz tarafında Rusya Başkan Yardımcısının petrolde günlük 500 bin varillik kesintinin Haziran sonuna kadar süreceğini ifade etmesi petrolü destekliyor. Talep tarafında ise ABD'de açıklanan API petrol stoklarının bu hafta artışa işaret etmesi de talepte olumsuz görünüme işaret ediyor. Bugün ise Fed faiz kararı ekonomik aktivitede ve petrol fiyatlamalarında belirleyici olabilir. Fed'in bugün 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesi bekleniyor.
Destekler: 74.75 - 72.61 - 71.81 Dirençler: 75.96 - 77.56 - 79.62

KÜRESEL ENDEKSLER

ABD endeksleri dünü yükselişle tamamladı. Dow Jones %1 S&P500 %1,3 ve Nasdaq %1,6 değer kazandı. Bu sabah ise ABD vadeliler yatay fiyatlanıyor. Asya piyasaları da günü pozitif tamamlamaya hazırlanıyor.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video