Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 13.04.2022

gün

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 6.635 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 25 kişi olduğu açıklandı.
*Rusya Devlet Başkanı Putin: Ukrayna İstanbul'daki anlaşmalardan saptı, görüşmeler çıkmaza girdi.
*Cumhurbaşkanı Erdoğan: Piyasayı sakinleştirecek düzenlemelere hız veriyoruz. İstihdamda yeni bir proje hayata geçiyor. İşe giren her bireye 1 veya 2 yıllık istihdam garantisi sağlayacağız.
*TCMB Başkanı Kavcıoğlu TİM Başkanı Gülle ve ihracat temsilcileriyle bir araya geldi. İhracatçılar, İhracat gelirlerinin TCMB'ye satma zorunluğunun %40'a çıkarılacağı niyeti olduğunu söyledi.
*Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nden kimlik ve adres verilerinin sızdırıldığına dair haberlere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zafiyetin olmadığı tespit edilmiştir. Veri tabanlarında çipli kimlik kartı görselleri de yer almamaktadır" ifadeleri kullanıldı.
*ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da soykırım yaptığını savundu.
*Fed’in başkan yardımcısı adayı Brainard, Fed’in Haziran ayında bilançoyu daraltmaya başlayabileceğini ve bunun bir dizi faiz artırımıyla birlikte 40 yılın en yüksek enflasyonunu dizginlemeye yardımcı olacağını söyledi.
*Beyaz Saray: Rusya'nın Ukrayna'daki hava ve füze saldırıları devam edecek.
*Yeni Zelanda Merkez Bankası ülkede yükselen enflasyon riskine karşı politika faizini 50 baz artışla %1,50'ye yükseltti. 50 baz puanlık artış son 22 yılın en yüksek faiz artışı olarak kayıtlara geçti.
*Pentagon, ABD'nin en büyük 8 silah üreticisi ile bugün bir araya gelecek ve Rusya ile savaşın yıllarca devam etmesi halinde Ukrayna'nın silah ihtiyaçlarının karşılanması için sektörün kapasitesini değerlendirecek.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen ZEW ekonomik güven verisini takip etti. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi Almanya kanadından gelen veriye göre ülkede ZEW beklentiler endeksi Nisan ayında düşüşüne devam etti ve -41 seviyesine geriledi. Gelen veri ile birlikte endeks 2020 yılından bu yana en düşük seviyelerde gerçekleşmiş oldu. Haftanın üçüncü işlem gününe başlarken ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Dolar kanadına baktığımızda ise ABD kanadından gelecek olan ÜFE verisi takip edilecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Haftaya 1.0904 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi kısıtlı aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09455 – 1.10491 – 1.11779 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.08081 – 1.07151 – 1.06271 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

TÜİK’in açıklamasına göre yurtiçinde sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.2 artış gösterdi. Aylık bazda baktığımızda ise artış yüzde 0.5 oranında kaldı. Piyasaların takip ettiği bir başka veri ise sanayi üretimi verisiydi. Yine TÜİK’in açıklamasına göre Şubat ayında sanayi üretimi aylık bazda yüzde 4.4; yıllık bazda ise yüzde 13.3 ile beklentileri karşıladı. Yeni güne başlarken piyasalar ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 15:30’da ülkede açıklanacak olan ÜFE verisi ile birlikte küresel bazda dolar endeksinde volatilite artacaktır. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 14.73 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Yeni güne 14.55 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 14.62 – 14.75 – 14.85 seviyeleri direnç noktaları olarak; 14.50 – 14.41 – 14.30 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Ons altın dün yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve günü %0.70 değer kazanımı ile kapattı. Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Putin’in açıklamaları piyasaları oldukça etkiledi. Putin yaptığı açıklamada ‘’Kiev tarafların İstanbul’daki görüşmelerinde varılan anlaşmalardan uzaklaştı ve müzakereler çıkmaza girdi.’’ dedi. Savaştan gelen barış dışı açıklamalar güvenli liman talebini artırdı ve artan talep ile altın bir miktar toparlandı. ABD’de açıklanan enflasyon verisi beklenenden yüksek gelince küresel piyasalarda da hareketliliğe neden oldu. Fed Guvernörü Christopher Waller’ın ve Fed Chicago başkanı olan ve Fed’in uzun süre güvercin başkanı olarak bilinen Charles Evans’ın yaptıkları açıklamalar özetle enflasyonla kalıcı müdahale adına faiz artışının gerekli olduğunu tekrardan vurguladılar. Şahinvari açıklamalar, artan tahvil getirileri ve güçlenen dolar altında baskı oluştursa da küresel belirsizlikler ve savaşın devam etmesiyle altın yatırımcılarda güvenli liman rolü oynamaya devam ediyor. Bugün piyasalar TSİ 15:30’da açıklanacak olan ABD ÜFE verisini takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1985 – 2000 – 2015 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1965 – 1950 – 1935 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

InstagramKRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video