Haziran 24, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Gündem Piyasa

GÜNLÜK PİYASA ANALİZİ – 01.04.2022

gün

GÜNDEM VE PİYASALARA BAKIŞ

*Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 14.336 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 56 kişi olduğu açıklandı.
*Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Rusya ve Ukrayna heyetlerinin salı günü İstanbul’da yaptıkları müzakere toplantısı ele alındı.
*Seçim kanunu teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Seçimlerde %10 olarak uygulanan ülke seçim barajı %7'ye indirilecek.
*Ukrayna: Rus askeri güçleri, Çernobil Nükleer Santrali'nden çekildi.
*Doğalgazda, Nisan ayında geçerli olacak mesken abonelerinin tarifesine %35, sanayi abonelerinin tarifesine %50 ve elektrik üretim amaçlı tarifeye %44,30 zam yapıldı.
*Mevduatta stopaj indirimi 30 Haziran’a uzatıldı.
*Toptan internet tarife fiyatlarına %67 oranındaki zammın yürürlük tarihi 2 ay ertelendi.
*ABD yönetimi, Rusya'nın teknoloji sektörünü hedef alarak aralarında ülkenin büyük mikroelektronik üreticisi Mikron'un da bulunduğu 21 kurum ve 13 kişiyi yaptırım listesine ekledi.
*Rusya Dışişleri Bakanlığı, mütekabiliyet gereği Avrupa Birliği’nin üst düzey yöneticilerine yaptırım kararı aldıklarını duyurdu.
*Biden, ABD'liler yüksek benzin fiyatlar öderken ABD petrol şirketlerini rekor kar elde etmekle suçladı.

EURUSD

Haftaya 1.0985 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Yeni haftada Euro bölgesinden birkaç ülkeden gelen enflasyon verileri izlendi ve veriler ile birlikte enflasyonun yüksek seyrinin devam ettiği görüldü. Bugün ise TSİ 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi izlenecek. Avrupa Merkez Bankası’nın da para politikası adımları için yakından takip ettiği veri ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır. Enflasyonun yüksek seyrine devam etmesi ve Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş ortamı ile birlikte piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artış kararı beklentisini daha da artırdı. Öyle ki Ekim ayına kadar toplamda 50 baz puanlık faiz artışı gerçekleşebileceği bekleniyor. Bununla birlikte ABD kanadında ise haftanın önemli ekonomik verilerinden biri olan Tarım Dışı İstihdam verisi izlenecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.11325 – 1.12275 – 1.13258 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.10421 – 1.09400 – 1.08499 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Piyasalar yurtiçinden gelen dış ticaret açığı verisini takip etti. TÜİK’in açıklamasına göre Şubat ayında dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 135.5 arttı ve 7.88 milyar dolara ulaştı. İki aylık dış ticaret açığı ise yüzde 183.3 artış ile 18.2 milyar dolara ulaştı. Haftanın son işlem gününde gözler ABD kanadında olacak. Haftanın önde gelen ekonomik verilerinden olan Tarım Dışı İstihdam verisi TSİ 15:30’da açıklanacak. FED’in de yakından takip ettiği veri ile birlikte dolar endeksinde volatilite artacaktır. Yurtiçinde ise imalat PMI verisi izlendi. Açıklanan veriye göre Mart’ta imalat PMI 49.40 olarak gerçekleşti. Haftaya 14.81 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 14.70 – 14.85 – 15.00 seviyeleri direnç noktaları olarak; 14.50 – 14.30 – 14.10 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

ALTIN

Rusya ile Ukrayna arasında hafta içi İstanbul’da gerçekleşen heyetler arası müzakere görüşmeleri ve ardından gelen ılımlı açıklamalar ons altında bir miktar düşüş meydana getirdi. Fakat bu açıklamalar ardından tekrar sert açıklamaların yapılması ve Rusya’nın askerlerini Donbass bölgesinin ele geçirilmesini tamamlanması için yeniden yerleştiğini açıklaması, savaşın uzaması ihtimalini gözler önüne seriyor. Rusya-Ukrayna savaşının yanı sıra Çin’deki yeni Covid karantinaları ve yükselen küresel enflasyon piyasaları olumsuz etkiliyor. ABD hisse senedi endeksleri yükselme eğiliminde ve bu ayın en yüksek seviyelerine ulaşması ons altında yükselişi baskılıyor. Bugün piyasalar TSİ 15:30’da açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisini takip edecek. FED’in de yakından izlediği bu veri ile birlikte önümüzdeki dönemlere dair atılabilecek adımların ipuçları aranacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1950 – 1970 – 1990 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1925 – 1910 – 1880 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video