Mart 5, 2024
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Ekonomi

TOSHIBA, TOKYO BORSASI’NDAN ÇIKARILDI

Tokyo

Japonya’nın teknoloji devlerinden Toshiba, 74 yıl sonra Tokyo Borsası’ndan çıkarıldı.

Toshiba, Mart 2023’te Tokyo merkezli bir özel sermaye şirketi Japon Industrial Partners’ın liderliğindeki konsorsiyumun 15 milyar dolarlık satın alma teklifini kabul etmişti. Süreç ise Eylül 2023’te tamamlandı. Bu kapsamda Toshiba bugün (20 Aralık) borsa kotundan çıkarıldı.

Reuters’ın haberine göre Toshiba’yı satın alan konsorsiyumdaki şirketler arasında finansal hizmetler firması Orix, elektrik hizmetleri sağlayıcısı Chubu Electric Power ve çip üreticisi Rohm bulunuyor.

15 milyar dolarlık devralma ise Toshiba’yı, pil, çip, nükleer ve savunma ekipmanları üreticisini felç eden denizaşırı aktivist yatırımcılarla uzun süren mücadelelerin ardından yerli ellere geçirmiş oldu.

Şirketten yapılan açıklamada Toshiba’nın “Şimdi yeni bir hissedarla yeni bir geleceğe doğru büyük bir adım atacağı” belirtilerek, paydaşlarının anlayış ve desteğinin devamından memnuniyet duyulacağı ifade edildi.

Toshiba’nın yeni sahipleri altında nihai olarak nasıl bir şekil alacağı belli olmasa da, satın alma işleminin ardından görevinde kalan İcra Kurulu Başkanı Taro Shimada’nın yüksek marjlı dijital hizmetlere odaklanması bekleniyor.

KAYNAK

Instagram
KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video