Haziran 9, 2023
İstanbul/Turkey
NFT

ALARA X BLOKZİNCİRİ VE NFT TEKNOLOJİLERİNİ BULUŞTURUYOR

ALARA

Bilgisayar tarafından oluşturulmuş sanal karakterlerin sosyal medyada gerçek kişiler gibi konumlandırılmasıyla ortaya çıkan sanal influencer kavramı, influencer pazarlamasına şekil vermeyi sürdürüyor. Markaların yakın ilgi gösterdiği sanal influencer kavramını, Türkiye’nin ilk sanal influencer’ı ALARA X’in yaratıcısı IAMX.Live’in Kurucu Ortağı Ercan Barış ile konuştuk.

Kamuoyunda etkisi yüksek, belirli bir takipçi kitlesine seslenen ve takipçilerinin satın alma davranışlarını yönlendiren sosyal medya fenomenlerinin kullanıldığı influencer pazarlaması, markalar tarafından uzun süredir aktif olarak tercih ediliyor. Şimdiye dek gerçek kişilerin şekil verdiği bu pazarlama yöntemi, son dönemde metaverse ve NFT gibi kavramların popülerlik kazanmasıyla kabuk değiştiriyor. Bilgisayar tarafından oluşturulmuş sanal karakterlerin sosyal medyada gerçek kişiymiş gibi konumlandırılmasıyla ortaya çıkan sanal influencer’lar, önümüzdeki dönemde pazarlama iletişiminde adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor.
Zira bu sanal karakterlerin takipçi sayıları şimdiden milyonları aşıyor. Gerçek kişiler gibi giyinen, gezen, sosyal medya paylaşımı yapan sanal influencer’lar, tüketici davranışlarını şekillendirmeyi de başarıyor. Pazarlamanın bu inovatif trendini, kısa sürede yüz binlerce takipçiye ulaşan ve kendisini “gerçek olmayan yıldız” olarak tanımlayan ALARA X’in yaratıcısı, teknoloji şirketi IAMX.Live’in Kurucu Ortağı Ercan Barış ise konuya dair açıklamalarda bulundu.

5 kişiden üçü en az bir sanal influencer takip ediyor

Sanal influencer kavramının ABD ve Brezilya gibi ülkelerde ortaya çıktığını ve tüm dünyaya yayıldığını belirten Ercan Barış, The Influencer Marketing Factory tarafından yapılan bir araştırmada 5 sosyal medya kullanıcısından üçünün en az bir sanal influencer takip ettiğini gösterdiğini söyledi. Gelişen CGI teknolojilerinin gerçeğe yakın üç boyutlu sanal karakterler oluşturmaya olanak tanıdığını dile getiren Ercan Barış, “Gerçek influencer’ların takipçileriyle kurduğu iletişimin zemini oldukça kaygan. Özellikle takipçi sayısı arttıkça bu kişiler güvenilirliklerini veya özgünlüklerini kolayca yitirebiliyor. Fakat sanal influencer’larda, bu karakterlerin sanal olduğu en başından belli. Sosyal medya kullanıcıları da bunu bilerek takip ediyor. Bu da daha uzun vadeli ve organik bir bağ kurmayı mümkün kılıyor. IAMX.Live olarak geliştirdiğimiz ALARA X, iki ay gibi kısa bir sürede, dünyanın farklı bölgelerinden 250 bini aşkın yeni takipçi edinerek takipçi sayısını 575 binin üzerine taşıdı. Bu takipçiler oldukça aktif, ALARA X’in gönderilerini heyecanla bekliyor ve etkileşime girmek konusunda istekli davranıyor” diye konuştu.

Kullanıcıların %35’i, sanal influencer’lar tarafından tanıtılan bir ürün veya hizmeti satın aldı

Sanal influencer’lar, çok kısa sürede, hızlı bir takipçi büyümesi yakalayabiliyor. Bu potansiyelleri sayesinde, tüketicileriyle etkileşim kurmanın yeni yollarını arayan dünya devi markaların ilgisini çekmeyi başaran bu sanal karakterler, tüketicilerin satın alma davranışlarına da etki edebiliyor. Araştırmaların, kullanıcılarının %35’inin sanal influencer’lar tarafından tanıtılan bir ürün veya hizmeti satın aldığını gösterdiğini ifade eden IAMX.Live Kurucu Ortağı Ercan Barış, sözlerine şu ifadelerle devam ediyor: “Influencer Marketing Hub tarafından yapılan araştırma, moda, eğlence, güzellik, tüketici elektroniği gibi sektörlerde faaliyet gösteren markaların sanal influencer’ları şimdiden pazarlama stratejilerine dahil ettiğini gösteriyor. Takipçi sayısına bakıldığında, gerçek influencer’lara kıyasla çok daha avantajlı maliyetler sunan sanal influencer’lar, birer hikaye anlatıcısı olarak konumlandıkları için son kullanıcının dikkatini çekme konusunda da daha başarılı performans gösterebiliyor.

“Sanal influencer’lar, metaverse çağına geçişi kolaylaştıracak”

Markalar için yeni nesil prodüksiyon hizmetleri sunan IAMX.Live, geliştirdiği ALARA X ile yüz binlerce sosyal medya kullanıcısına seslenmeyi başarıyor. Kimi zaman ünlü bir caddede bir mağazanın önünde, bazen kendi evinde kahve içerken, bazen de metaverse’te karşımıza çıkan ALARA X’in gönderileri, binlerce beğeni ve onlarca yorum alıyor. Hollywood yapımlarına imza atan küresel motion capture ve yazılım stüdyolarının ALARA X’in animasyon videoları üzerinde uzun zamandır çalıştığını hatırlatan IAMX.Live Kurucu Ortağı Ercan Barış, değerlendirmelerini şu ifadelerle noktalıyor: “Özellikle Z kuşağından yakın ilgi gören ALARA X, markaların metaverse gibi yeni internet formlarından söz ettiğimiz, tüketici iletişiminde deneyimin fark yarattığı bir çağa geçişini kolaylaştıracak. IAMX.Live olarak ALARA X’in dışında, pop şarkıcısı, gazeteci, haber sunucusu gibi farklı meslekleri temsil edecek yeni sanal influencer’lar üzerine çalışıyoruz. Hedefimiz, markalar tarafından sahiplenilen, markaların sanal reklam yüzlerine dönüşen sanal karakterlerden oluşan bir koloni kurmak ve bu karakterleri, blokzinciri ve NFT gibi teknolojilerle buluşturarak bir ekosistem yaratmak.”

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video