Ocak 28, 2023
İstanbul/Turkey
Metaverse

OXFORD YILIN SÖZÜ OLARAK “METAVERSE” İKİNCİ SEÇİLDİ

Oxford

Oxford’un her yıl geleneksel olarak düzenlediği yılın sözü anketinin sonuçları açıklandı. Oxford yılın sözü olarak Metaverse’yi ikinci olarak seçti.

Oxford’un her yıl geleneksel olarak düzenlediği yılın sözü anketinin sonuçları açıklandı. Oxford yılın sözü olarak Metaverse’yi ikinci olarak seçti.
Aramızdaki hırpani ve tembeller için kullanılan bir terim olan “Goblin Mode” Oxford’un Yılın Sözü olarak seçildi. Oxford’un yılın sözü olarak seçilen ikinci terimi ise son yılların popüler terimlerinden birisi olan “metaverse” oldu.
Goblin Mode terimi ilk olarak 2009 yılında Twitter’da kullanıldı. Tanımlamaya bakıldığında Goblin Mode için, “Tipik olarak sosyal normları veya beklentileri reddedecek şekilde, özür dilemeden kendini beğenmiş, tembel, pasaklı veya açgözlü bir davranış türü” olarak ifade ediliyor. Sözcük Twitter’da kullanıldığı ilk andan itibaren yani 2009 yılının Şubat ayında popüler oldu.
Son yılların popüler konularından birisi olan metaverse ise, bir önceki yıla göre neredeyse dört kat daha kullanımı arttı. Oxford yılın sözcüğünde ise metaverse terimi, Goblin Mode terimine yenilerek ikinci oldu. Oxford tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Bu artışın bir kısmı Ekim 2021’de sosyal medya devi Facebook’un isim değişikliğine girmesi olabilir. Facebook bu tarihte adını Meta olarak güncelledi ve Facebook’un sahip olduğu tüm şirketler Meta çatısı altında birleşti"

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video