Aralık 10, 2023
İstiklal Cd. Tokatlıyan İş Mrk. K:1 N:1 Beyoğlu – İstanbul
Metaverse

METAVERSE BANKACILIĞI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

bankacılığı

Sanal gerçeklikle fiziksel gerçekliği birleştiren metaverse’ün en kolay adapte olacağı sektörlerden biri finans olacak. Uzmanlara göre yakında dijital bankacılık gibi metaverse bankacılığı da devrede olacak.

İnternetin sıradaki evrimi olarak ifade edilen metaverse, markalar için de tüketicilere ulaşmanın yeni evreni olarak; müşteri deneyiminde markalara altın fırsatlar sunuyor. Müşteri deneyiminin merkezi metaverse ile avatarlar, yapay zeka, artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileriyle oluşturulan sanal dünyalara kayıyor. Bu yeni dünya sadece oyun, eğlence ve sosyalleşme alanlarını değil; regülasyonun ve kuralların daha katı olduğu sektörleri de dönüştürme potansiyeline sahip. Bu bağlamda metaverse temelli yeni nesil kullanıcı deneyimini en somut şekilde yaşayabileceğimiz sektörlerden biri de finans olacak. Gelecekte tüm bankacılık işlemlerinin metaverse evrenine taşınabileceğini ifade eden Teleperformance Türkiye Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezin Mızraklı Avalin şunları kaydetti:

ERKEN BAŞLAYAN YOL ALIR

"NFT, blockchain teknolojisi ve kripto paralar bankacılığın vazgeçilmez bir parçası haline gelebilir. Benzer süreçleri yakın geçmişte birçok kez deneyimledik; 20 sene önce internet bankacılığı, 10 sene önce mobil bankacılık hayatımıza nasıl girdiyse metaverse bankacılığı için de böyle bir süreç bankaları bekliyor." Müşteri deneyiminin metaverse'te sorunsuz ve silolardan arınmış halde yönetilebilmesi için hala altyapısal çalışmalar yapılması gerektiğini vurgulayan Avalin, "Bu konuda çalışmaya erken başlayan markalar yol alacak. Metaverse'te başarılı olabilmek için markaların iki yolu olabilir; metaverse'te güç kazandıracak teknolojik araçlar geliştirmek ya da son kullanıcı deneyimini mükemmelleştirmek. Biz Teleperformance olarak sunduğumuz çözüm ve teknolojilerle pek çok global markanın metaverse'teki müşteri deneyimlerini yönetiyoruz" dedi.

3D FİNANS DANIŞMANLIĞI YOLDA

Bankaların öncelikle müşterilerine hesaplarını kontrol edebilecekleri, faturalarını ödeyebilecekleri, transfer yapabilecekleri AR/VR destekli yeni kanallar yaratmaları gerekecek. Çalışanların bu kanallardan müşterilere destek olması için uygun eğitim süreçlerinin kurgulanması gerekiyor ve elbette yeni işe alım süreçlerinin tasarlanması gerekiyor. Metaverse dünyasında da avatarlarla bile olsa müşteri etkileşiminde insan yer alacak. Konut kredisi planlamayı, portföy yönetimini, finansal danışmanlığı 3D olarak yapacağız. Ayrıca etkileşimde de sanal etkinlikler öne çıkacak.

SANAL CÜZDANLAR GELECEK

Metaverse bankacılığında para birimi haline dönüşen dijital varlıklar, NFT'ler, kripto paraların tutulacağı sanal cüzdanlara ihtiyaç duyulacak. Şu an kullanılan bankacılık ürünleri gibi dijital varlık ürünlerinin geliştirilmesi gerekecek. Hem markanın hem de bu ürünlerin metaverse ortamında pazarlaması ve konumlandırılması ihtiyacı beraberinde gelecek. Ayrıca dijital varlık servisleri de önem kazanacak.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video