Şubat 1, 2023
İstanbul/Turkey
Metaverse

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN BÜYÜK METAVERSE FİYASKOSU

Birliği

Avrupa Birliği kendi Metaverse’ini kurdu ve kutlama partisi yapmak için 387.000 Euro para harcadı. Sonuçta yaşananlarsa tam bir fiyasko oldu.

Son zamanlarda manşetleri bol miktarda meşgul eden ve herkesin çok ilgilendiği düşünülen Metaverse’in aslında pek de göründüğü gibi olmadığı ortaya çıkmaya başladı. Sanal evren, en azından şu an için henüz olgunlaşmamış bir proje gibi değerlendiriliyor. Avrupa Birliği'nin yaklaşık 387.000 avro harcayarak oluşturduğu dijital metaverse için de durum pek farklı değil. Zira bu sanal evrenin kutlama partisine sadece 6 kişi geldi! Gazeteci Vincent Chadwick bu partiye gitti ve sanal avatarının neredeyse tamamen yalnız kaldığını gözler önüne serdi.
Global Gateway'in Metaverse evreni balon hayvanları kılığına girmiş insanların buluşabileceği ve "küresel meseleler üzerinde düşünüp dünya çapında bir fark yaratabilecekleri bir dijital alan" olma niyetiyle Ekim ortasında başlatıldı. Avrupa Komisyonu'nun dış yardım departmanının sanal dünyayı geliştirmek için 387.000 avro harcadığı rapor ediliyor.
Departmandaki bazı isimlerin, bu karardan memnun olmadığı da söyleniyor. Bir dış yardım çalışanının Chadwick'e söylediğine göre bu proje iç karartıcı ve utanç verici. Ayrıca dijital evreni “dijital çöp” olarak tanımlıyor.
Twitter kullanıcıları da Avrupa Komisyonu'na pek nazik davranmadı. Bir sürdürülebilir tarım araştırmacısı, “Cidden mi? Doğu Afrika'da büyük bir kuraklık var, UNHCR'nin kamplardaki mülteciler için yeterli yiyecek ve yeterli fon yok. Ve siz paraları buna mı harcıyorsunuz?” diye yazdı.
Bir AB sözcüsü Devex'e, Global Gateway metaverse projesinin hedef kitlesinin, kendilerini AB konusunda tarafsız olarak tanımlayan ve özellikle siyasi meselelerle ilgilenmeyen 18-35 yaşları arasındaki kişiler olduğunu söyledi. Nihayetinde amaç, bu gençleri sosyal medya aracılığıyla çekmek ve “ilgilenmeye teşvik etmek” ve “Avrupa Birliği’nin dünya sahnesinde neler yaptığına dair farkındalığı artırmak” idi.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video