Şubat 1, 2023
İstanbul/Turkey
Metaverse

″TÜRKİYE GİRİŞİMCİ BULUŞMASI″NA ″METAVERSE’TE İŞ VE GİRİŞİMCİLİK FIRSATLARI″ DAMGA VURDU

Girişimci

Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, “Türkiye Girişimci Buluşması” ile “9. GİV Girişimcilik Ödülleri” geçen hafta yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen zirvenin açılışına video mesaj gönderdi.
GİV Genel Başkanı Mehmet Koç ve protokolün açılış konuşmalarını yaptığı, "Fikirden Girişime" sloganlı buluşmada paneller, B2B görüşmeler gerçekleştirildi. İş ve sanayi dünyasından temsilciler, akademisyenler, kamu kurum yetkilileri girişimcilerle bir araya geldi.
9. GİV Girişimcilik Ödülleri töreninde 10 kategoride 14 ödül dağıtılırken Proje Fikir Ödülleri ve İş Planı Ödülleri kapsamında girişimci gençlere toplam 400 bin lira değerinde ödül takdim edildi.
"Basın/Yayın/Medya" kategorisindeki ödül, BENGÜ TÜRK TV Teknoloji ve Gelecek Programı Yapımcısı ve Moderatörü, Dijital Biz Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Vatansever’e verildi.
Türkiye Girişimci Buluşması’nda, 2 gün boyunca süren 7 oturumda girişimcilik farklı başlıklarda masaya yatırıldı.
"Metaverse’te İş ve Girişimcilik Fırsatları" panelinin moderatörlüğünü, aynı zamanda Global Bilişim Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Vatansever üstlendi.
Panelde Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, MULTIVERSERA Teknoloji Yatırımları A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Sefa Karcıoğlu ile Blokzincir ve Kripto Varlık Derneği Başkanı Avukat Oğuz Evren Kılıç konuşma yaptı.

– “Yerli Metaverse’ü geliştirmeyi hedefliyoruz”

BİDER Başkanı Şenol Vatansever, Metaverse'te tüketicilerin sosyal, eğlence, oyun, seyahat ve alışveriş gibi aktivitelere ilgi duyduğunu söyledi.
Şirketlerin ise pazarlama kampanyası ve girişimleri, çalışanlar için öğrenme ve gelişim, toplantılar, etkinlikler ve konferanslar, ürün tasarımı ve dijital eşleştirme gibi uygulamaları kullandığını aktaran Vatansever, "Metaverse alanında 2022’nin ilk 5 ayında 120 milyar dolar yatırım yapıldı. 2021 yılında ise yatırım tutarı sadece 57 milyar dolardı. Bu yatırımlar büyük teknoloji şirketleri, risk ve özel sermayeleri tarafından gerçekleştirildi." dedi.
Metaverse’ün potansiyel ekonomik değerinin 2030 yılında 5 trilyon dolar olmasının beklendiğinin McKinsey raporunda belirtildiğine dikkati çeken Vatansever, şunları kaydetti:
"Oyuna 108-125 milyar dolar, pazarlamaya 144-206 milyar dolar, akademik sanal eğitime 180-270 milyar dolar, e-ticarete ise 2-2,6 trilyon dolar büyüklüğünde potansiyel etkisi olacağı tahmin ediliyor. Raporda yer alan anket sonucunda, Metaverse’ü benimseyen şirketlerin oranı ise 57 ve günlük aktivitelerini Metaverse'te geçirme heyecanı olan tüketicilerin oranı 59 olarak ortaya çıkmış. Metaverse’te hemen hemen tüm sektörler ve girişimler için fırsatlar var. Şirketler ve kurumlar Metaverse’te kendileri için ne gibi fırsat alanları olabileceğini danışmak üzere her zaman bizimle iletişime geçebilirler. Türkiye’nin bu alanda üretici olması için gerekli çalışmaları yapmaya başladık. Yönetim Kurulu Başkanı olduğum MULTIVERSERA Teknoloji Yatırımları olarak Türk Alman Üniversitesi ile Metaverse alanında Ar-Ge iş birliği yapıyoruz. Globale açacağımız yerli Metaverse’ü geliştirmeyi hedefliyoruz. Nihai olarak da hedefimiz gerçek dünyada 5 duyumuzu kullanarak hologramlarımız ile yer alabilmek. Bu gerçekleştiğinde ulaşım ve turizm sektörü başta olmak üzere her sektörü ve her ülkeyi etkileyecek."

– “Metaverse’te olmazsak fırsatları kaçırabiliriz”

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, Metaverse'ün sosyal medya ve internetin çok ötesinde bir yapı olduğuna değindi.
Bunun içerisinde arttırılmış, karma ve sanal gerçeklik olacağının altını çizen Kırık, "Bugün nasıl e-ticaret sitelerinde alışveriş gerçekleştiriyorsak aynı durumun Metaverse platformlarında da var olacağını söyleyebilmek mümkün. Çünkü artık yeni bir ekosistem var. Bu ekosistem içerisinde Türkiye’nin de var olması gerekiyor. Neden Metaverse’te olmak zorundayız? Metaverse’te olmazsak fırsatları kaçırabiliriz. Çünkü gerek iş dünyasında gerek sağlıkta gerek ekonomide gerek kültürde, sanatta gerekse de eğitimde Metaverse’ün etkilerini göreceğiz." ifadelerini kullandı.
"Zamanında nasıl şirketler yalnızca fiziksel olarak satış yapıyorsa, sosyal medya ve e-ticaret siteleri çıktıktan sonra bir dönüşüm yaşadılarsa şimdi de Metaverse’te olmaları elzem." diyen Doç. Dr. Kırık, şu önerilerde bulundu: 
"Eğer şirketler giriş için geç kalırlarsa ciddi kayıplarla karşı karşıya kalabilir. Ancak hemen Metaverse'ye girmek, ön bir araştırma yapmadan dahil olmak da doğru değil. İnternette yaptığımız birçok işlemi ve ötesini artık avatarlarımız aracılığıyla Metaverse’te yapabileceğiz. Şimdi bu alanda çok fazla proje var. Bunların bazılarının dolandırıcılık amacıyla kurulduğunu görebiliyoruz. Bu nedenle ciddi bir araştırma yapılmadan şirketlerin bu alana girmesi doğru değil. Projelerin devlet destekli olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle Türkiye açısından bu son derece önemli.”

KAYNAK VE HABERİN DEVAMI

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video