Şubat 1, 2023
İstanbul/Turkey
Kripto Para

UKRAYNA’DAN KRIPTO PARA AÇIKLAMASI

açıklaması

Ukrayna Merkez Bankası’ndan e-grivna açıklaması geldi.

Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgali olası bir kriz durumunda kripto para birimlerinin nasıl işlevsel olarak kullanılabileceğini gözler önüne serdi.
Böyle bir krizde hükümetlerin alacağı ekonomik tedbirlerinden etkilenmek istemeyen insanların paralarını saklamak için kripto para birimlerine yönlendiğini gördük. Bunun yanı sıra Ukrayna’nın bağış toplamasında ve kritik malzemeleri almasında kripto para birimleri yine kritik bir rol oynadı.
Rusya’nın Ukrayna’yı işgali kripto para birimlerinin gündemdeki önemini artırırken dün Ukrayna Merkez Bankası’ndan dijital para çalışmalarına ilişkin bir açıklama geldi.
Basın açıklamasında Ukrayna’nın resmi para birimi Grivna’nın geliştirilmesi için bankalarla, finans kuruluşlarıyla ve kripto para piyasası temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirildiği ifade edildi.
2017 yılından itibaren CBDC üzerine araştırmalar yapan bankanın kullanım senaryolarını incelemeye devam ettiği belirtildi.
“Dünyanın çoğu merkez bankası gibi Ukrayna Merkez Bankası da kendi dijital para birimini çıkarma konusuna dikkatli bir şekilde yaklaşacak ve bunun devletin mali sistemi üzerindeki potansiyel etkisini dikkate alacaktır.”
Başkan Zelenski 2021 yılında CBDC çıkarılmasına izin veren yasayı imzalamıştı.
Yaklaşık bir ay önce Tascombank Stellar (XLM) ağı üzerine inşa edilmiş bir e-grivna’yı test etmeyi planladığını duyurmuştu.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video