Aralık 9, 2022
İstanbul/Turkey
Kripto Para

RUSYA MERKEZ BANKASI’NDAN KRIPTO AÇIKLAMASI

Rusya

Rusya Merkez Bankası, kripto para varlıklarını yerel finans sistemine entegre etmek için çalışmalar yürütüyor.

Rusya Merkez Bankası Kripto Paralar Hakkında Ilımlı Bir Rapor Yayınladı

Rusya Merkez Bankası, dijital varlıkların finansal sistemlere entegrasyonuna odaklanan bir rapor yayınladı.
Ana endişe alanları arasında, dünya çapındaki kripto düzenleme tartışmalarında tanıdık temalar olan dijital varlık ihracının uygun şekilde vergilendirilmesi ve düzenlenmesi yer aldı.
Ancak, dünyanın başka yerlerindeki Bitcoin ve kripto politikalarının ana odağı olma eğiliminde olan kara para aklama düzenlemelerinden bahsedilmemesi dikkat çekti.
Ayrıca, Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina’nın Rus ekonomisini yaptırımların etkilerinden korumada büyük ölçüde başarılı olmasına rağmen, şu anda Rus ekonomisine zarar veren yaptırımlardan da çok az bahsediliyor.
Kriptonun Rusya’daki rolü ve özellikle de merkez bankasının kripto teknolojisine artan yatkınlığı, ülkenin doğal kaynaklarını paraya çevirmeye ve yaptırımlar için güçlü bir araç olan ve küresel petrol ve doğal gaz piyasalarında önemli bir para birimi olmaya devam eden ABD dolarından uzaklaşmaya çalıştığı bir döneme denk geliyor.
Ukrayna’yı işgal etmeden önce, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kripto paralar ve Rus ekonomisi için sunduğu olanaklar lehinde konuşmuştu.
Bugünkü raporla ilgili bir Telegram gönderisinde Rusya Merkez Bankası, “iç piyasayı dost ülkelerden gelen yabancı kripto para ihraççılarına açmaya” ilgi duyduğunu belirtti.
“Dost ülkeler”, son Rus yasalarında, Rus kuruluşlarını aktif olarak pazarlarından çıkarmayan ülkelerin listesini ifade ediyor.
Raporda ayrıca, Rusya Merkez Bankası’nın 2023’te pilot uygulamasını başlatacağını söylediği dijital para birimi dijital rubleye odaklanan ayrı bir rapor üzerinde çalıştığı da kaydedildi.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video