Şubat 1, 2023
İstanbul/Turkey
Kripto Para

FTX İFLASINDA 740 MİLYON DOLARLIK KRIPTO PARA KURTARILDI

740

FTX borsası, 11 Kasım’da iflas başvurusunda bulunduktan saatler sonra, iflas sürecinde göreve gelen yönetimle birlikte, kripto para saklama şirketi BitGo ile anlaşmıştı. FTX’in varlıklarını kilitlemekle görevlendirilen şirket, şimdiye kadar 740 milyon dolarlık varlığı kurtarmayı ve güvence altına almayı başardığını bildirdi. Bunun da şirketin kasasından kaybolması muhtemel milyarlarca doların bir kısmı olduğu söyleniyor.

Çöken kripto para borsası FTX’in birçok müşterisi için en büyük endişe, paralarını bir daha asla göremeyecek olmaları. FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried ile yardımcılarının müşteri varlıklarını, FTX’in kardeş firması Alameda Research’te kullanması nedeniyle çöküş yaşanmıştı. Bankman-Fried’in şirketin bilançosunu düzeltmek için yeni yatırımcılardan 8 milyar dolara kadar fon aradığı bildirilmişti.
740 milyon dolar rakamı 16 Kasım’a ait. BitGo, kurtarılan ve güvence altına alınan varlıkların miktarının o tarihten bu yana muhtemelen 1 milyar doların üzerine çıktığını tahmin ediyor.

“Varlıklar Güney Dakota’da tutuluyor”

BitGo tarafından kurtarılan varlıklar şu anda Güney Dakota’da “soğuk depolama” olarak bilinen bir yerde kilit altında tutuluyor. Bu da internete bağlı olmadan sabit disklerde saklanan kripto paralar anlamına geliyor. BitGo, Güney Dakota yasalarına göre “nitelikli emanetçi” olarak bilinen hizmetleri sağlıyor. Dijital varlıkları kilitlemek için ayrılmış hesaplar ve diğer güvenlik hizmetleri sunan bu servis, temelde finansal mütevellinin kripto karşılığı olarak görülüyor.
Bu yıl birçok kripto para şirketi başarısız oldu ve Bitcoin ile diğer kripto paraların değeri düştü. İlk soruşturmalar FTX çalışanlarının müşteriler için tutulan varlıklar ile yatırım yaptıkları varlıkları birbirine karıştırdığını ortaya çıkardı. Ele geçirilen varlıklar arasında yalnızca Bitcoin ve Ethereum değil, aynı zamanda Shiba Inu gibi popülerlik ve değer açısından farklılık gösteren küçük kripto paralar da yer alıyor.

BitGo, Mt. Gox’ta ve El Salvador’da da devreye girmişti

Kaliforniya merkezli BitGo’nun varlıkları kurtarma ve güvence altına alma konusunda bir geçmişi bulunuyor. Şirket, kripto para borsası Mt.Gox’un 2014 yılında iflas etmesinin ardından varlıkları güvence altına almakla görevlendirilmişti. Şirket aynı zamanda El Salvador hükümetinin Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kullanma deneyinin bir parçası olarak bu ülkede tuttuğu varlıkların da koruyucusu.

KAYNAK

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video