Aralık 3, 2022
İstanbul/Turkey
Kripto Para

BITCOIN WHITEPAPER’IN 14.YILI KUTLANIYOR

Whitepaper

Dünya çapında 31 Ekim Bitcoin Whitepaper Day olarak kutlanıyor. Bitcoin Whitepaper’ın 14. Yılı sosyal medyada gündem oldu. Kripto paralarda Bitcoin ile başlayan süreç finans dünyasında yeni bir döneme giriş kabul ediliyor. Peki, Bitcoin ne zaman çıktı? Bitcoin Whitepaper nedir? Bitcoin Whitepaper ne zaman yayınlandı? Bitcoin asıl amacı nedir? İşte kripto paraların ilk habercisi olan Bitcoin’in hikayesi ve Bitcoin Whitepaper hakkında bilmeniz gerekenler…

Kripto para biriminin kökeni Bitcoin, 14 yıl önce bugün Bitcoin Whitepaper ile ilk kez kimlik kazandı. İnsanlık tarihinin en önemli icadı olan paranın yeniden tanımlanması olarak görülen Bitcoin, kripto paraların ilk habercisiydi. Kripto para dünyasının başlangıcı sayılan Bitcoin, alternatif bir elektronik nakit sisteminin bir finans kurumu gibi üçüncü taraf olmadan ödeme yapılmasını mümkün kılan bir mekanizma olarak tanımlandı.

Bitcoin ne zaman çıktı? 

Bitcoin Satoshi Nakamoto adı verilen geliştiriciler grubu tarafından 2008’de icat edildi.

Satoshi Nakamoto kimdir? 

Bitcoin'in kurucusu Satoshi Nakamoto'nun kim olduğu bilinmemekte olup, Nakamoto olduğu düşünülen adaylardan bazıları şunlardır: Nick Szabo, Dorian Nakamoto, Vincent van Volkmer, Hal Finney ve Craig Steven Wright.

Bitcoin Whitepaper nedir? 

White paper teknik doküman anlamına geliyor. Bitcoin Whitepaper ise bir nevi kimlik belgesi olarak görülüyor. Coin’lerde Whitepaper bir proje ekibi veya şirketin çıkartacağı ürünün amacı, kapsamı, getireceği yenilikler, felsefesi ve teknik detaylarını yazıp yayınladığı belge olarak tanımlanıyor.

Bitcoin Whitepaper’ın 14. yılı 

Bitcoin, ilk olarak Satoshi Nakamoto rumuzlu kişi ya da kişilerce 31 Ekim 2008'de bir kriptografi mesajlaşma grubuna gönderilen e-posta ile duyuldu. Satoshi Nakamoto, "Bitcoin: Eşlerarası Elektronik Nakit Sistemi" adını verdiği çevrimiçi ödeme yöntemini tanıtmak için hazırladığı dokümanda Bitcoin'den hiç bahsetmedi. Daha sonraki süreçte Satoshi Bitcoin blokzincirinin kurucu bloğu Genesis Blok’u yarattı ve ilk blok bu şekilde oluşturulmuş oldu. Bu blok Bitcoin yazılımına kodlandı ve oluşturulan ilk 50 BTC'nin, kodun şekli gereğince, harcanması mümkün değildi.

HABERİN DEVAMI…

Bitcoin Whitepaper’ın 14. yılı sosyal medyada

Twitter

Instagram

KRIPTOKRAL.COM GÜNCEL HABERLER | Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video